Инфлацията се охлади в много страни, но в повечето от тях инфлацията на храните остава необуздана и има причини да се опасяваме, че може да се ускори, пише The Wall Street Journal. Комбинацията от нарушен износ, необичайно горещо време и продължаващите удари на Русия върху Украйна, един от най-големите производители на зърно в света, вероятно ще добави нов импулс към основния източник на глобална инфлация.

Цените на храните в Обединеното кралство са се повишили със 17,4% през годината до юни, докато цените в Япония са се повишили с 8,9%, а цените във Франция са се повишили с 14,3%. Докато инфлацията при храните се забави леко в Обединеното кралство и Франция, тя се повиши в Япония. Във всяка страна цените на храните растат много по-бързо от цените на други стоки и услуги.

САЩ се представят по-добре, като цените на храните се повишиха с 4,6% спрямо година по-рано през юни, което е повече от два пъти спрямо целевата инфлация от Федералния резерв, но значително по-ниско спрямо пика през август 2022 г. от 13,5%.

Изненадващата твърдост на инфлацията на храните, в сравнение с цените на енергията за домакинствата, които паднаха под нивото си преди година в много части на света, е едно от предизвикателствата, пред които са изправени централните банки, докато се опитват да приведат инфлацията в съответствие с техните цели.

Това също така показва колко привидния успех на много държави в борбата с много високите нива на инфлация от миналата година прикрива постоянна болка за потребителите, особено тези с по-ниски доходи, които харчат по-голяма част от бюджетите си, за да преживяват.

Удължаващият се период на трудности става все по-притеснителен за европейските правителства, които предприеха различни мерки, за да се противопоставят на инфлацията на храните, но не успяха да постигнат контрол върху цените, използван последно през 70-те години на миналия век.

Организацията на обединените нации съобщи в петък, че нейният индекс на цените на храните, който включва зърнени храни, растителни масла, захар, месо и млечни продукти, се е повишил с 1,3% през юли спрямо юни, второ увеличение за четири месеца след стабилен спад от достигнатия 50-годишен връх през март 2022 г.

Миналия месец Русия се оттегли от сделката, която позволи на Украйна да изнася зърно през Черно море и впоследствие атакува инфраструктурата на страната за износ на храни с дронове.

"Това е нещо, което трябва да наблюдаваме внимателно“,  заяви Андрю Бейли, управител на Bank of England. "Това повлия на цените на пшеницата, но не толкова, колкото миналата година“.

Международният валутен фонд изчислява, че оттеглянето на Русия от експортната сделка може да повиши цените на зърното с между 10% и 15%, обръщайки някои от спадовете от върховете, регистрирани миналата година.

Необичайните метеорологични условия са отделно притеснение, което засяга реколтите от различни зърнени храни, плодове и зеленчуци по целия свят.

"Неблагоприятните метеорологични условия в светлината на разгръщащата се климатична криза може да повишат цените на храните“, предупреждава президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард.

Въздействието на неблагоприятното време е най-забележимо в Индия, където проливните дъждове намалиха реколтата от ориз и повишиха рязко цените на храните. Миналия месец индийското правителство наложи забрана върху износа на определени видове ориз, ехо от подобни ограничения върху задграничната продажба на основни хранителни продукти, които бяха обявени от редица правителства, когато цените скочиха миналата година.

Докато подобни забрани могат да помогнат за охлаждане на цените във въпросната страна, те могат да имат обратен ефект в други страни. Индия е най-големият износител на ориз в света. Преди индийската забрана много от забраните за износ, въведени миналата година, бяха премахнати.

Световната търговска организация изчислява, че към средата на юли 45 от 104-те ограничения върху износа на храни, фуражи и торове, които бяха въведени в месеците след нахлуването в Украйна, са били премахнати. Изчислено е, че останалите забрани обхващат 24,5 милиарда долара търгувани стоки.

"Трябва да се погрижим да избегнем порочните кръгове от опасения за наличността на доставки, водещи до повече ограничения за износ и по-високи цени“, казва Нгози Оконджо-Ивеала, генерален директор на СТО.

Един допълнителен риск за доставките на храна е силното естествено затопляне в Тихия океан, известно като Ел Ниньо, което може да доведе до промени в климатичните модели и намалени реколти от някои култури. Бюрото по метеорология на австралийското правителство издаде предупреждение за Ел Ниньо, заявявайки, че има 70% вероятност климатичните модели да се появят по-късно тази година.

Докато някои правителства прибягват до забрани за износ, за да се опитат да задържат цените ниски, европейските политици проучват дали производителите на храни и търговците на дребно са се възползвали от повишаването на инфлацията, за да увеличат печалбите си.

В Обединеното кралство преглед на магазините за хранителни стоки от Службата за конкуренция и пазари миналия месец установи, че те не увеличават маржовете на печалбата, но сега е насочил вниманието си към веригите за доставка на редица продукти, включително хляб, птиче месо, мляко и майонеза . Френското правителство поиска от производителите на храни да идентифицират набор от продукти, чиито цени ще бъдат замразени или намалени през следващите месеци.

Въпреки новите притеснения, централните банкери наистина очакват цените на храните да растат по-бавно. Но те също така са наясно, че е отнело много повече време, за да се случи това, отколкото са очаквали.

"Инфлацията на цените на храните ще продължи да намалява“, уверен е Бейли от BOE. "Но отне повече време, отколкото много хора очакваха, включително хора в хранително-вкусовата промишленост. Трябва да свикнем да се справяме с тези шокове“.