WSJ: Голяма част от западната техника на Украйна чака поправка далеч от фронотвата линия
©
Липсата на тези оръжия за продължителни периоди представлява значително предизвикателство за Украйна, която се бори с руските сили, които нахлуха в страната в края на февруари.
Най-засегната е тежката артилерия, която според украинските официални лица се е оказала решаваща в последните им успешни офанзиви, но която трябва често да се обслужва поради интензивна употреба. В някои случаи сложността на оръжията или поверителността около тях означава, че тази поддръжка трябва да се извършва на територията на Организацията на Северноатлантическия пакт, на стотици километри от фронтовата линия.
Тъй като Украйна получи само ограничен брой такива системи, тяхното отсъствие от фронта, заедно с други фактори като времето, може да забави напредването на Киев, казаха служители на НАТО.
В случай на повреда мощни гаубични оръдия като германските Panzerhaubitze 2000, произведените във Великобритания M777 и френските Caesar трябва да бъдат обслужвани извън Украйна в около 90% от случаите, казаха украински офицери и западни служители. Произведената в САЩ ракетна система за залпов огън Himars досега е имала малко проблеми, но ако нещо се случи, тази оръжейна система също ще излезе извън страната, за да бъде поправена, според хора, запознати с въпроса.
По-малко от 50% от самоходните Panzerhaubitze - клас мобилни, дългоцевни бойни оръдия, официално известни като гаубици PzH2000, които са широко смятани за сред най-добре представящите се оръжия от своя вид - са на бойното поле във всеки един момент , защото те трябва да бъдат откарани в Литва за ремонт, на близо 1500 км от Херсонския в Южна Украйна, казаха висши германски служители. Германия е доставила досега 14 такива оръжия, а Нидерландия още пет.
Марк Кансиан, старши съветник в Програмата за международна сигурност на Центъра за стратегически и международни изследвания, двупартиен американски мозъчен тръст по сигурността, каза, че украинците имат тристепенна система за поддръжка, при която обучените в чужбина украински войски първо се опитват да поправят оръжието, преди да , ако е необходимо, говорят със западни експерти, които ги насочват през поддръжката по телефона или онлайн в реално време.
"Накрая, оборудване, което се нуждае от обширна поддръжка или специално оборудване, се транспортира физически извън страната“, заяви бившият артилерийски офицер от морската пехота на САЩ, който е информиран за практиката от военни специалисти на НАТО и цивилни експерти.
Други съюзници, като САЩ и Великобритания, обслужват дарените от тях на Украйна оръжия в Полша, близо до украинската граница. Но Варшава отказа да позволи на Берлин да създаде сервизен център в Полша, като вместо това поиска германските производители да предоставят поверителна техническа информация, за да може полска държавна компания да свърши работата, според германски служители, участвали в преговорите.
Говорител на полското министерство на отбраната не отговори на искане за коментар по случая.
Вместо това Берлин се обърна към Словакия, която се съгласи да бъде домакин на немски сервизен център, който сега трябва да отвори врати до края на годината, според словашки и германски официални лица. Други оръжия, дарени на Украйна, също ще бъдат обслужвани в Словакия, вероятно включително системата за противовъздушна отбрана Iris-T SLM, която според украински официални лица значително е подобрила тяхната защита срещу руски ракетни атаки, казаха германски официални лица.
В повечето случаи се налагат чести сервизни дейности и ремонти поради интензивната употреба на оръжията. Германски служители казват, че украинските войски стрелят с оръдията PzH2000 толкова често - няколко пъти над препоръчителния лимит от около 100 изстрела на ден - че стоманените цилиндри могат да прегреят и да се деформират.
Самата Германия използва по-малко от 100 от PzH2000. Сега Берлин прави всичко възможно да произведе достатъчно части и боеприпаси за собствените си отслабени сили, както и за подпомагане на Украйна.
Himars все още не е претърпял сериозна повреда, според опита на един от неговите украински оператори. Той е имал някои по-малки проблеми с шасито, които могат да бъдат коригирани в Украйна, каза операторът.
Член на екипажа на украинската артилерия каза, че според неговия опит руското оборудване е по-лесно за ремонт, тъй като му липсва нивото на електроника и интелигентна технология, които правят западната артилерия по-ефективна.
"Имах батерия и електрически крушки на моето съветско електронно оборудване. Всичко тук е свързано с компютърната система“, каза той.
Артилеристът каза, че според наблюденията му, във военните части могат да се поправят само около 10% до 15% от повреди, които възникват в чуждестранна артилерия. В Украйна също липсват резервни части и складова площ за съхранение на обемистото оборудване.