В края на Студената война водещите световни сили се съгласиха, че намаляването на ядрените оръжия ще направи планетата по-безопасна. Тази епоха обаче е приключила, пише The Wall Street Journal.

Договорите за контрол на въоръженията се разпадат, ядрените сили укрепват арсеналите си, а рискът от разпространение на оръжия нараства. Все по-често се обсъжда използването на тактически ядрени оръжия за получаване на предимство на бойното поле.

Пътят към връщането на страха от ядрена война започва през 1945 г., когато Ню Мексико извършва първата си ядрена експлозия на полигона "Тринити". През 1963 г. президентът на САЩ Джон Ф. Кенеди по време на Студената война изразява опасения от бъдещето, в което ядрените оръжия ще бъдат в ръцете на десетки държави. Той нарича това "най-голямата възможна опасност".

В продължение на десетилетия договорите за контрол на въоръженията, техническите бариери и принципът на взаимно гарантираното унищожение държат под контрол най-лошите сценарии.

Разпадане на споразуменията

Световните запаси от ядрени оръжия достигат своя връх в средата на 80-те години, но след това постепенно намаляват. През 1991 г. Съединените щати и Съветският съюз сключиха първия Договор за съкращаване на стратегическите оръжия (СНВ).

Сега обаче важни споразумения между Русия и САЩ са застрашени. Договорът за ликвидиране на ракетите със среден и по-малък обсег е отменен, а договорът за ограничаване на броя на разположените бойни глави изтича в началото на следващата година.

Вашингтон все по-често говори за необходимостта от разширяване на ядрения потенциал, за да се противопостави на нарастващите заплахи от страна на Русия и Китай, което може да доведе до нова надпревара във въоръжаването.

Смята се, че Китай планира да утрои ядрените си запаси до 2035 г. Той вече разполага с около 600 междуконтинентални ракети в арсенала си, способни да достигнат територията на САЩ. Пекин обаче отхвърля предложенията за преговори с Русия и Съединените щати за ограничаване на ядрените сили.

Възход на тактическите заплахи

Докато САЩ и Русия намаляват стратегическите си запаси, тактическите ядрени оръжия предизвикват безпокойство. По-ниският им добив и по-малкият им обсег позволяват да бъдат използвани в конвенционални военни конфликти. Москва многократно е намеквала за възможността да използва тези оръжия в Украйна. През ноември Русия дори актуализира доктрината си, като разшири основанията за използването им.

Усилията за ограничаване на разпространението на ядрени оръжия, залегнали в Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО) от 1970 г., са подложени на натиск. Въпреки че е подписан от 191 държави, три ядрени държави така и не се присъединяват към споразумението, а Северна Корея се оттегля от него през 2003 г.

Иран, който е страна по ДНЯО, все още е на няколко месеца от създаването на ядрено оръжие. Саудитска Арабия вече заяви, че ще последва този пример, ако Иран успее.

Ядрени заплахи

Дов Закхайм, старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания, смята, че решението на президента на САЩ Джо Байдън да предостави на Украйна разрешение за използване на западни ракети на руска територия може да означава, че към края на мандата си той е решил да не се въздържа повече поради опасенията от руска ядрена заплаха, които така и не се сбъднаха.