WSJ: Атаката на "Хамас" сложи край на близките отношения на Нетаняху и Путин
©
Дори нахлуването на Русия в Украйна и затоплянето на отношенията ѝ със заклетия съперник на Израел Иран, не успяха да нарушат сътрудничеството. Лидерите поддържаха връзка по телефона, а Нетаняху обяви необвързващ подход към войната в Украйна, като отказа да предостави смъртоносна помощ или системи за противовъздушна отбрана на Киев, въпреки натиска на Запада.
Сега, след смъртоносната атака на подкрепяните от Иран бойци на "Хамас" срещу Израел, разговорите изглежда са преустановени. Путин е един от малкото големи световни лидери, които не са се обадили на Нетаняху, за да поднесат съболезнования за над 1300-те израелци, убити от "Хамас" при нападението.
Прекратяването на съглашението между Русия и Израел подчертава по-голямата тектонична промяна, която се извършва с ролята на Русия в Близкия изток, откакто Путин започна войната си в Украйна. Търсейки оръжия и съюзници, за да осъществи проваленото си нахлуване в Украйна, Русия промени някога внимателно балансираните си отношения с Иран, като същевременно засили връзките си с арабски държави като Египет, Ирак и Обединените арабски емирства.
Сега се смята, че Москва полага основите на стратегически отношения с Ислямската република, която достави хиляди дронове "Шахед", които Москва използва след нахлуването в Украйна, за да деградира и унищожи енергийната инфраструктура на съседката си, и която сега предоставя на Москва компоненти за сглобяване на дронове в Русия. На свой ред Русия е доставила учебни самолети Як-130 на иранските военновъздушни сили и обмисля сделка за продажба на Иран на изтребители Су-35, което може да промени баланса на въздушните сили в Близкия изток.
В продължение на години Русия и Иран поддържаха връзки помежду си, но отношенията им бяха пропити с недоверие, тъй като всяка от страните се заиграваше и с по-добри отношения със Запада. Сега и двете страни са изолирани от Запада и са притиснати в един и същи ъгъл, твърдят анализатори.
Русия търси партньор, който може да ѝ осигури оръжие, но прегръдката ѝ с Иран е продиктувана и от по-широки антизападни настроения.
Прегръдката обхваща и спонсорираната от Иран Хамас, която извърши клането на израелски цивилни граждани. През изминалата година поне две делегации на високо равнище отпътуваха за Москва за преговори.
Преди дни "Хамас" написа съобщение в своя канал в Telegram, в което похвали позицията на Путин по отношение на нарастващото насилие.
"Ние от Движението за ислямска съпротива ("Хамас") оценяваме позицията на руския президент Владимир Путин относно продължаващата ционистка агресия срещу нашия народ и отхвърлянето на обсадата на Газа", се посочва в изявлението.
Андрей Гурулев, депутат от Държавната дума и член на нейната комисия по отбрана, отбеляза ефективността на Хамас в преодоляването на израелската отбрана и написа в своя канал в Telegram, че руските сили могат да се поучат от техните методи и израелския отговор.
"Чий съюзник е Израел? Съединените американски щати", написа Гурулев. "Чий съюзник е Иран и заобикалящият го мюсюлмански свят? Нашият."
По-тесните връзки на Москва с Иран, както и усилията й да изгради по-силни връзки с арабските съседи на Израел, в много отношения са повторение на позицията на Съветския съюз спрямо Израел от времето на Студената война.
Междувременно Кремъл има вътрешни причини да приветства война по-далеч от границите на Русия. Тъй като руските президентски избори са насрочени за март, Кремъл търси отклоняване от войната в Украйна. Путин често поддържа 23-годишното си управление над Русия, използвайки държавните медии, за да игнорира вътрешните проблеми, като същевременно се фокусира върху хаоса в чужбина.
Путин, в първите си коментари за атаките на "Хамас", нападна САЩ, наричайки атаките "ясен пример за провала на политиката на Съединените щати в Близкия изток“, която никога не е защитавала интересите на палестинците в мирни преговори. Малко по-късно заяви, че Израел има право да се защитава срещу атаките на "Хамас", но призова за мирни преговори, водещи до създаването на независима палестинска държава.
Руският външен министър Сергей Лавров също обвини САЩ за монополизирането на проваления мир между израелци и палестинци. Дни след клането той се срещна с ръководителя на Арабската лига Ахмед Абул Гейт и двамата призоваха за незабавно прекратяване на огъня и международно подкрепени преговори.
"В Израел живеят голям брой наши сънародници“, заяви Лавров след разговорите. "Загрижени сме за тяхната съдба в настоящата ситуация и правим всичко, за да разберем дали сред тях има хора, които се нуждаят от помощ.
Скоро след началото на боевете бившият руски президент Дмитрий Медведев ги нарече компенсация за САЩ за това, че харчат парите и вниманието си за подкопаване на Русия, вместо да посредничат за мир между израелци и палестинци. Москва обвини САЩ, че са предизвикали нахлуването им в Украйна чрез подкрепа и въоръжаване на "антируски нацистки режим в Киев".
"Вместо да работят активно за палестинско-израелско споразумение, тези идиоти се нахвърлиха върху нас и започнаха да помагат на неонацистите по всякакви начини, тласкайки нашите нации към конфликт“, написа Медведев часове след като "Хамас" започна атаката си.
Други видни коментатори на Кремъл злорадстваха, че битките в Израел означават, че сега двама съюзници на САЩ могат да бъдат лишени от защита. Кремълският пропагандист и телевизионен водещ Владимир Соловьов публикува отново новинарска статия за решението на САЩ през януари да извадят 300 000 американски 155-милиметрови артилерийски снаряда от оръжейни запаси в Израел и да ги предадат на украинската армия. В публикацията се посочва, че Израел вече е без "застрахователна полица“.
Държавните медии също така отразиха пропалестинските протести в Лондон и Ню Йорк, където избухнаха блъскания с полицията.
Томас Греъм , изтъкнат сътрудник в Съвета за международни отношения, е коментирал, че руските държавни медии вероятно ще се нахвърлят върху всяко хаотично развитие в Израел или другаде, което ще отвлече вниманието от вътрешните проблеми на Русия.