По време на предстоящите преговори Украйна трябва да получи гаранции за сигурност и защита от повторение на руската агресия. Преговорите не могат да се ускоряват, тъй като това крие риск от вземане на лошо решение, пише The Washington Post и отбелязва, че следващите няколко седмици трябва да определят бъдещето на Украйна като суверенна държава в нейните граници, близо до началото на пълномащабна инвазия. Ако това не се случи, руският президент Владимир Путин може да бъде възнаграден за инвазията. След това, веднага щом Русия има възможност да попълни изчерпания си арсенал, тя ще възобнови атаките.

Според редакционната статия на Washington Post, подписана от екип автори, следващите няколко седмици ще бъдат решаващи за Украйна. В статията се посочва, че последиците от евентуално мирно споразумение ще се усетят далеч отвъд пределите на Украйна и че доверието в Съединените щати и НАТО може да бъде разклатено. Украйна не е член на НАТО, така че обещанията за военна подкрепа не са залегнали в договорните гаранции, а зависят от политическата воля. Намаляването на подкрепата за Украйна ще покаже, че САЩ и техните съюзници нямат издръжливост и че обещанията им са валидни само до датата на следващите избори.

След това авторите очертават ситуация, при която войната наближава встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Те отбелязват, че Тръмп възнамерява да постигне мир и че някои от точките на неговия мирен план вече се разпространяват в медиите. Но засега украинците продължават да се бият, дори в условията на постоянен недостиг на оръжия. Руските войски напредват в Донбас и отчасти в Курската област, част от която остава под украински контрол. Украйна губи жива сила във войната, като според изказаните оценки загубите могат да достигнат 400 000 убити и ранени.

Американските партньори настояват за намаляване на възрастта за мобилизация до 18 години, но президентът Володимир Зеленски издържа на натиска и се противопоставя. Възрастта за мобилизация е намалена през 2023 г. от 27 на 25 години и не се планира по-нататъшно намаляване.

В Европа нараства умората от войната, а запасите от оръжия в складовете намаляват. В много страни на власт идват десни партии, не всички от които подкрепят оръжейните доставки за Украйна. Това може да се случи и в Германия, където през февруари предстоят парламентарни избори.

"Малко вероятно е Украйна да преживее още една година от тази унищожителна война. Но бързането за намиране на решение чрез преговори може да доведе до лошо решение, което да възнагради Путин за придобитите от него земи и да гарантира, че той ще предприеме нова атака веднага щом получи възможност да възстанови изчерпания си арсенал. Такова споразумение би разгневило и украинците. Техният гняв ще бъде насочен към Запада, който ги е предал. Това е битка, която Америка и Украйна не могат да загубят“, се посочва в статията.

По-рано Reuters съобщи, бъдещият специален пратеник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп в Украйна Кийт Келог е отложил пътуването си до Европа и Киев. Той трябваше да пристигне през януари, но отложи пътуването за по-късна дата - след встъпването в длъжност на Тръмп. Причините за това решение остават неясни.