Действащият президент на САЩ Джо Байдън бърза да укрепи позицията на Украйна с последните си решения. Това става на фона на потенциалните преговори за прекратяване на войната с Русия и преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, пише The Washington Post.

Отказът на Байдън от предишната му политика за снабдяване на Украйна с противопехотни мини и разрешаване на западни далекобойни ракети да поразяват цели на руска територия е отчасти насочен към това "да даде на Киев възможно най-силната позиция, когато започне потенциални преговори с Москва“.

"Много американски официални лица признават, че до няколко месеца Украйна може да бъде принудена да преговаря с Русия за прекратяване на войната и да бъде накарана да се откаже от територии, посочва изданието.

Бившият специален пратеник на САЩ за Украйна Кърт Волкър коментира, че промяната е "отдавна закъсняла“ и Байдън може би е дал "кураж“ на Русия, като не е изпратил по-рано мощните оръжия на Киев:

"Това дава на Руската федерация усещане за безнаказаност... Те знаят, че не искаме ескалация и могат да продължат да водят война, да нанасят удари и да правят скандални неща“, посочва той.

Представители на Белия дом уверяват, че решенията на Байдън са продиктувани от променящите се условия на бойното поле, и че настоящият президент всъщност е предоставил на украинската държава много оръжия, като в някои случаи дори без лобиране от страна на Киев.

Американските служители заявяват, че спорното решение да се изпратят на Украйна противопехотни мини показва колко "сериозна“ е ситуацията на бойното поле в Украйна според Белия дом.

По време на войната, загрижеността на президентът на САЩ, че руския държавен глава Владимир Путин може да реагира "безразсъдно“ на действия, които той смята за провокативни и дори да използва ядрени или биологични оръжия, понякога водеше до разногласия с някои от най-добрите му съветници, посочват от вестника.

"Няма съмнение, че по всеки важен въпрос - ATACMS, F-16, ударите по цели в Русия – Джо Байдън беше сам... Той беше ограничен от перспективата за ескалация с Русия. Неговия възглед от времето на Студената война беше, че единственото нещо, което трябва да се избегне на всяка цена е пряка военна конфронтация между Вашингтон и Москва“, допълва бившият посланик на Америка в НАТО Иво Даалдер.

Радослав Велков