Американското разузнаване смята, че украинските войски няма да достигнат ключовата цел на настъплението – Мелитопол, пише The Washington Post, позовавайки се на събеседници, запознати с "тайната прогноза“ на американското разузнаване, украински, американски и европейски служители, пожелали анонимност.

Според източниците на изданието, според оценките на американското разузнаване украинската офанзива няма да може да достигне до град Мелитопол. Така, ако прогнозата се сбъдне, Украйна няма да изпълни основната цел на настъплението - да пробие сухопътния коридор на Русия с окупирания Крим.

"Такава мрачна оценка се основава на способността на Русия да защитава окупираната територия с фаланга от минни полета и окопи и вероятно ще накара Киев и западните столици да се обвиняват взаимно за офанзивата, която е изразходвала десетки милиарди долара западни оръжия и военно оборудване, без да постигне целите си“, пише WP.

Украинските войски, настъпващи към Мелитопол от село Роботино, на повече от 80 километра от града, ще останат на няколко километра разстояние, според американски служители. Службата на директора на националното разузнаване отказа коментар.

WP припомня, че Украйна е инвестирала огромни ресурси в Бахмут, включително човешки животи и боеприпаси. Някои в администрацията на Байдън изразиха опасения, че ангажиментите на изток могат да подкопаят офанзивния потенциал на юг.

Новата оценка на разузнаването съвпада с "тайната февруарска прогноза“ на САЩ, за която се смята, че е изтекла в Discord. Там се казва, че липсата на оборудване и сила на войските може да означава, че офанзивата ще остане "много далеч" от постигането на целта си за прекъсване на сухопътния коридор към Крим до август. В тази оценка Мелитопол или Мариупол са идентифицирани като цели "да се лиши Русия от сухопътен достъп до Крим“.

WP също така съобщи, че темпът на украинската офанзива е забавен, наред с други неща, поради решението на украинското командване да намали загубите на бойното поле, въпреки очакванията на западните съюзници.

"Шансовете са ниски. Един представител на отбраната заяви, че Украйна може да наруши историческите норми и да продължи настъплението през зимата, когато всичко, включително осигуряването на войници с топлина и доставки на храна и боеприпаси, става много по-трудно“, пише изданието.

Но това ще зависи от няколко важни фактора, като наличието на почивка, необходима на войските след тежък боен сезон. Това също ще зависи от това колко специализирано оборудване и облекло за студено време имат под ръка, казва служителят на отбраната. Но Москва също може да надмине своите конкуренти по време на зимни военни операции. Защото, както отбелязаха представители на ведомството, известно е, че руснаците могат да се бият в студено време.

За справка, Мелитопол е от решаващо значение за украинската офанзива, тъй като се смята за входна врата към Крим. Градът се намира на пресечната точка на две важни магистрали и железопътна линия, които позволяват на Русия да прехвърля военни и оборудване от полуострова към други окупирани територии в Южна Украйна.

В края на юни главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна Валерий Залужни каза, че войниците плащат за деокупацията на всеки метър украинска земя с кръв, така че той е раздразнен от външни коментари, че офанзивата е по-бавна от очакваното.

Министърът на външните работи на Украйна Дмитрий Кулеба в интервю за AFP, коментирайки темповете на напредване на въоръжените сили на Украйна, заяви, че Киев няма да спре да се бие и "не ни интересува колко време ще отнеме“. Кулеба също призова критиците на темпото на украинската офанзива да се присъединят към чуждестранния легион.

Президентът Володимир Зеленски подчерта, че украинската офанзива не е холивудски филм и че животите на хората са застрашени. В същото време той призна, че напредъкът на бойното поле е "по-бавен от желаното" от началото на офанзивата на ВСУ.

В една от речите си той обясни, че офанзивата е трябвало да започне през пролетта, когато руснаците все още не са имали време да изградят толкова много отбранителни линии, включително минни полета. В същото време Украйна не разполагаше с достатъчно боеприпаси по това време.