Съединените щати ще продължат да инвестират в хиперзвукови оръжия, въпреки проблемите в тяхното развитие“, уверява руският военен експерт Игор Коротченко в коментар пред вестник "ВЗГЛЯД“, след като по-рано Пентагонът постави под въпрос целесъобразността на разходите за свръхзвукови оръжия.

"Не трябва да има съмнение, че американците рано или късно ще премахнат временната разлика с Русия по отношение на хиперзвука. Нашите чуждестранни разузнавателни агенции ясно докладват за това на политическото ръководство на страната“, посочва събеседникът на изданието, който е и главен редактор на списание "Национальная оборона“.

Той призовава руснаците за "трезва оценка на противника“ и подчертава, че руското военно ръководство работи изпреварващо. Следователно, ако в бъдеще Пентагонът използва хиперзвукови системи срещу Русия, ударът ще бъде отразен от специален "щит“ от зенитно-ракетни системи (ЗРС). "В момента, в който Съединените щати получат свои собствени средства за унищожаване с помощта на хиперзвукови технологии, ние ще получим масово петото поколение системи за противовъздушна отбрана С-500“, посочва експертът.

"Към днешна дата тяхното масово производство вече е стартирано. Те са в състояние ефективно да се справят с американските хиперзвукови ударни системи в случай на атака срещу Русия“, уточнява още той.

"Но повтарям: по отношение на развитието на хиперзвука американците ще се оправят, оръжията им ще бъдат успешни. И няма нужда да се правят далекоидущи заключения за това, което е казал някой конкретен чиновник там“, добавя Коротченко.

По-рано министърът на ВВС на САЩ Франк Кендъл заяви, че Пентагонът работи "по технологии, програми, позволяващи доставяне на оръжия със свръхзвукова скорост“. Военните посочиха редица предимства на хиперзвуковите системи, но в същото време ги нарекоха "много скъпи в сравнение с конвенционалните оръжия“. "Те са полезен инструмент, могат да бъдат полезен актив, но трябва сериозно да помислите дали са най-рентабилните“, каза министърът.

През декември 2021 г. стана известно за провала на изпитанията на перспективната американска хиперзвукова ракета AGM-183A, разработена по програмата ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) в интерес на ВВС на САЩ. Преди това, през септември, САЩ изпробваха успешно ракета Raytheon, която се движи пет пъти по-висока от скоростта на звука. Ракетният двигател на Northrop Grumman работи със смес от въглеводородно гориво и въздух. Това е първият успешен американски тест на хиперзвукова ракета от 2013 г.

Също през декември миналата година руският министър на отбраната Сергей Шойгу обяви завършването на превъоръжаването на първия руски полк от ракетни системи "Авангард“ с хиперзвукови плъзгащи се крила. Той каза още, че първият авиационен полк от изтребители МиГ-31 с хиперзвукови ракети "Кинжал“ вече е сформиран във ВКС. През септември вицепремиерът Юрий Борисов отбеляза, че Русия е излязла напред в областта на създаването на оръжия, базирани на нови физически принципи и хиперзвук.

Превод и редакция: Иван Христов