Вярващи се събраха на площада пред Съборната църква на Киево-Печорската лавра и пеят псалми, съобщава страницата на Украинската православна църква (УПЦ ) в социалните мрежи, а властите в Украйна ще разгледат забраната на УПЦ - МП, съобщи УНИАН.

Отбелязва се, че участниците държат плакати с думи на подкрепа за монасите от лаврата.

По-рано няколко души в черни балаклави са започнали да се подреждат край Киево-Печорската лавра следобед. Това заявиха представители на УПЦ.

В същото време край Лаврата има засилено полицейско присъствие.

Ситуацията около манастира ескалира, след като монасите от УПЦ отказаха да напуснат стените на манастира, по искане на дирекцията на резервата Киево-Печорска лавра. На 30 март в манастира пристига комисия за проверка на безопасността на културните ценности.

На 1 април киевският съд наложи превантивна мярка под формата на домашен арест за два месеца на игумена на манастира.

По-рано беше уточнено, че украинските власти ще разгледат петиция срещу забраната на УПЦ.

От края на ноември служителите на реда извършват обиски в помещенията на Украинската православна църква - Московската патриаршия, съобщава УНИАН. 

По време на събитията служителите на реда са открили пропагандна литература, руски  награди  за "освобождението на Крим“, трикольори и  символи  на т. нар. "ЛНР“ и "ДНР“,  руски паспорти, значителни суми пари и дори оръжия, съобщиха украинските власти. 

По-рано президентът Володимир Зеленски изпълни решението на Съвета за национална сигурност и отбрана да забрани дейността в Украйна на религиозни организации, свързани с центрове на влияние в Русия. На 27 декември Конституционният съд на Украйна  призна за конституционен закона, който задължава УПЦ МП да промени името си така, че да не показва, че църквата принадлежи на Русия.

На 22 януари президентът Володимир Зеленски изпълни решението на Съвета за национална сигурност и отбрана за санкции срещу 22 руснаци, които под прикритието на духовността подкрепят политиката на терор и геноцид на Кремъл.

Премиерът на Украйна Денис Шмигал възложи на Държавната служба за етнополитика и свобода да разработи петиция, призоваваща да не се забранява УПЦ МП.

"Като се има предвид, че въпросите, повдигнати в петицията, са от сложен характер, Държавната служба за етнополитика и свобода на съвестта получи указания да ги разгледа и да информира автора на петицията и Кабинета на министрите на Украйна за резултатите“, заяви Шмигал.