Птиче яйце на близо 2000 години е открито непокътнато от учени в хода на разкопки в разположения на 80 километра от Лондон град Ейлсбъри. При последвалия анализ се оказало, че както белтъкът, така и жълтъкът на яйцето са изцяло запазени, съобщава CNN.

"Това е най-старото случайно запазено птиче яйце, което някога съм виждал“, признава Дъглас Г.Д. Ръсел, старши куратор в лондонския Природонаучен музей (NHM).

Ръсел отбеляза, че има и по-стари яйца със запазено съдържание. По думите му музеят притежава серия от мумифицирани яйца, намерени в Египет през 1898 година. Досега обаче изследователите не са открили такива, които са се запазили непокътнати в естествени условия.

Археолозите открили общо четири яйца в яма, която вероятно е била изкопана около 260 г. сл. Хр. До яйцата са били поставени керамични изделия. Учените предполагат, че когато ямата вече не е била използвана, те са били оставени там като дар за боговете.

"В римския свят хората са били склонни да извършват ритуали и да оставят подаръци на боговете, подобно на начина, по който днес се хвърлят монети във фонтаните за късмет“, казва Едуард Бидълф, археолог от Оксфорд.

Поради изключителната си крехкост три от яйцата се спукали веднага след изваждането им, а археолозите споделят, че са усетили "сярен аромат“. Останалото яйце е изследвано с най-съвременни технологии, които показали, че жълтъкът и белтъкът му са все още запазени.

"Чудя се дали можем да използваме някоя от съвременните техники за изображения и анализ, налични тук в Природонаучния музей, за да разберем точно какъв вид птица е снесла тези яйца и какво потенциално археологическо значение имат те“, отбелязва Ръсел.

Едуард Бидълф добавя, че археолозите планират внимателно да извлекат течността, за да я проучат по-добре. Това ще стане с помощта на процес, подобен на издухване на яйце.

"Никой не е виждал нещо подобно преди, така че всяка стъпка от изследването създава нови моменти с невероятен потенциал. Много е вълнуващо“, споделя Бидълф.