Върховният съд на Великобритания ще се произнесе за шотландския референдум за независимост
©
От Върховния съд на Обединеното кралство се иска да реши дали полуавтономното шотландско правителство, ръководено от Шотландската национална партия (СНП) с подкрепата на шотландските Зелени, които също подкрепят независимостта, може да продължи с плановете си за провеждане на референдум без съгласието на британския парламент.
Залогът е самото бъдеще на Обединеното кралство. Проучванията сочат, че резултатът от всеки вот дали да се развали тривековния съюз на Шотландия с Англия би бил твърде близък, за да се определи.
"Законността или незаконосъобразността на референдума трябва да бъде установена като факт, а не просто като мнение“, заяви първият министър на Шотландия Никола Стърджън, когато обяви плановете си за вота през юни. — Трябва да установим юридически факт“.
В плебисцит от 2014 г., който британското правителство одобри, шотландците отхвърлиха независимостта с 55%-45%.
Но СНП твърди, че гласуването за Великобритания да напусне Европейския съюз две години по-късно е променило обстоятелствата, тъй като явно мнозинство в Шотландия се противопоставя на Брекзит. Един от основните аргументи, изтъкнати от противниците на отцепването през 2014 г., беше, че независима Шотландия не може да се присъедини към ЕС.
Въпреки това правителството в Уестминстър е твърдо в намерението си да не допусне ново гласуване.
"Бях пределно ясна, че през 2014 г., когато имаше референдум, ние казахме, че се провежда веднъж на поколение. Категорична съм, че (не трябва) да има друг референдум, преди това поколение да е израснало“, заяви Тръс в понеделник.
Стърджън твърди, че тъй като избирателите са подкрепили партиите за независимост на изборите за шотландския парламент миналата година, е имало мандат за тях да внесат законопроект за провеждане на референдум на 19 октомври 2023 г.
Но тя признава, че всеки ход към независимост трябва да бъде законен и международно признат. По думите й, гласуването догодина ще бъде консултативно, а не задължително се и ще изисква допълнително законодателство от парламентите на Обединеното кралство и Шотландия, за да стане Шотландия независима.
Шотландските националисти ще имат предвид съдбата на каталунските сепаратисти, които едностранно обявиха независимост от Испания през 2017 г. Испанските съдилища обявиха този ход за незаконен и опитът за отделяне се провали.
Шотландия, която има население от около 5,5 милиона души, е част от Великобритания от 1707 г. Съгласно Закона за Шотландия от 1998 г., който създава шотландския парламент и прехвърля някои правомощия от Уестминстър, всички въпроси, свързани със съюза, са запазени за парламента на Обединеното кралство.