Министрите на външните работи от 27-те държави от ЕС ще се съберат в понеделник за последното планирано заседание на Съвета по външни работи на ЕС през 2022 г. Те възнамеряват да одобрят деветия пакет от санкции срещу Руската федерация, нови санкции срещу Иран, както и да съгласуват механизъм за финансиране на макрофинансова помощ на Киев за 2023 г. в размер на 18 милиарда евро.

Министрите ще обсъдят увеличение с 2 милиарда евро на тавана за финансиране на Европейския фонд за мир, чрез който се плащат доставките на оръжие за Украйна. Ръководителят на външнополитическата служба на ЕС Жозеп Борел ще докладва пред министрите за изпълнението на програмата на ЕС за обучение на военни за украинските въоръжени формирования.

Успоредно с това Брюксел ще бъде домакин на първата от началото на войната в Украйна среща на външните министри на държавите от програмата на ЕС "Източно партньорство“, в която след преустановяването на членството на Беларус и Азербайджан, останаха Армения, Грузия, Молдова и Украйна. Както беше съобщено по-рано от европейски дипломатически източник в Брюксел, тази среща ще бъде първата след решението на ЕС да предостави на Украйна и Молдова статут на кандидати за членство в ЕС.

Украинският външен министър Дмитрий Кулеба ще участва в дискусията чрез видеовръзка.

Нови санкции

Европейската комисия представи деветия пакет от санкции срещу Русия на 6 декември. Според замисъла на изпълнителната структура на ЕС в черния списък трябва да бъдат включени до 200 лица, компании и организации, включително три банки, предприятия от военно-промишления комплекс, енергийния комплекс и минната индустрия. Освен това ЕС възнамерява да забрани излъчването на четири руски телевизионни канала на своя територия. Европейската комисия не разкрива имена и имена на компании, докато санкциите не бъдат одобрени.

Според председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен този пакет трябва да бъде отговор на руските удари по енергийната инфраструктура на Украйна. При разработването на мерките Европейската комисия се опита да минимизира щетите от него за икономиката на самия Европейски съюз.

Не е задължително решението за деветия пакет от санкции да бъде взето на 12 декември. При липса на консенсус то може да бъде отложено и одобрено по-късно през декември чрез писмена процедура.

Министрите на външните работи на ЕС възнамеряват да наложат нови санкции срещу Иран за потушаване на избухналите след смъртта на Махса Амини безредици и за военно сътрудничество с Русия. В същото време европейски дипломат подчерта, че на този фон ЕС планира да "продължи дипломатическите усилия за предотвратяване на създаването на ядрени оръжия от Техеран“.

Помощ за Украйна

Друга проблемна тема ще бъде обсъждането на схемата за финансиране на макрофинансова помощ за Украйна за 2023 г. под формата на концесионно кредитиране, която Европейската комисия обеща да доведе до 18 млрд. евро. Някои страни от ЕС, по-специално Унгария, настояват за получаване на допълнителни гаранции относно механизмите за връщане на тези средства в случай на несъстоятелност на Украйна.

Въпреки повече от месец дискусии, решение на този проблем все още не е намерено.

Финансирането на Европейския фонд за мир

Министрите ще обсъдят и решение за увеличаване с 2 милиарда евро през 2023 г. тавана на разходите на Европейския фонд за мир, който плаща за доставки на оръжия за Украйна.

"Размерът на тавана първоначално беше 5,7 милиарда евро за седем години, но вече сме похарчили почти 3,5 милиарда евро, тоест наближаваме изчерпването на фонда. Следователно се очаква увеличение на тавана“, заяви източник. "Когато създадохме Европейския фонд за мир, не предполагахме, че ще трябва да се използва по този начин, ние подкрепяме Грузия и Молдова, като им доставяме несмъртоносни средства, както и Ливан, Йордания, Мавритания, Мозамбик и други страни“.

През 2022 г. ЕС отпусна 3,5 милиарда евро от Европейския фонд за мир, за да компенсира държавите от ЕС за доставката на оръжия и военно оборудване за Украйна. Според Борел от началото на войната ЕС и неговите държави-членки са отделили на Украйна оръжия на обща стойност над 8 милиарда евро.

Европейският фонд за мир беше създаден на 22 март 2021 г., като целият му бюджет за периода 2021-2027 г. възлиза на 5,7 милиарда евро.Фондът беше предвиден като структура за осигуряване на военни доставки за правителствата на държави в зони на конфликти, предимно в Африка и Близкия изток, където ЕС подкрепя или възнамерява да подкрепя своите мироопазващи мисии.