Все по-малко украински бежанци планират да се върнат в родината си, показва проучване
©
"Вече проведохме три вълни от изследвания за състоянието и настроението на украинските бежанци и въздействието на невръщането им върху икономиката на Украйна . По-специално, виждаме значителни негативни промени в процента на украинците, които планират да се завърнат. Да, ако през ноември 2022 година 50% от анкетираните са планирали да се върнат, а през май 2023 година тези хора вече са били 41%, то според данните от проучването през януари 2024 година сега са само 26%“, обясни Вишлински.
Той допълни, че в абсолютно изражение тези цифри са "доста показателни“, но "в динамика трябва да се имат предвид“.
Експертът отбеляза, че все повече украинци харесват живота в приемащата ги страна повече, отколкото преди принудителното им заминаване. По-специално става дума за деца.
"Също така значително се увеличи броят на нашите сънародници в чужбина, чиито доходи се възстановиха до нивото, което осигуряваше ежедневното им потребление преди да напуснат Украйна“, заяви още той и добави, че "това е лоша новина за държавата в контекста на връщането на мигрантите“.
Сред факторите, които ще накарат украинците да се върнат, той посочи окончателното приключване на войната или прекратяването на военните действия и въздушните удари, по-висок стандарт на живот в Украйна и възможност за намиране на добре платена работа. Въпреки това, според изследователите, дори краят на войната няма да допринесе за завръщането на онези, които могат да се адаптират в демократичните страни.
"Оценяваме броя на бежанците, които ще останат в чужбина, в три сценария: оптимистичен, среден и песимистичен. Според нашите изчисления, от онези 3,6 милиона украинци, които днес са в демократични страни, след края на войната там ще останат 1,4 милиона украинци в оптимистичния сценарий, 2 милиона - средно и 2,3 милиона - в песимистичния сценарий“, обясни Вишлински.
Според него няма единно решение на държавно ниво за решаване на този проблем. Един от вариантите може да бъде въвеждането на режим на "свободно движение“ между страните, в които са пребивавали бежанците, и Украйна.
"Според нас въвеждането на модел за максимално опростяване на движението между Украйна и страната домакин е едно от най-реалистичните решения. Но за да се създадат възможности за циркулярна миграция, така че украинците да не се страхуват да се приберат у дома и обратно в Европа, са необходими правни решения. И към това трябва да бъдат насочени усилията на Украйна“, убеден е експертът.
Според оценките на Евростат в момента в страните от Общността има 4,2 милиона украински бежанци.