Военнослужещи от 20 държави са задействани за учения на територията на Босна и Херцеговина, които започват днес и ще продължат до 22 ноември, съобщава македонското електронно издание "Локално“, като се позовава на информация от Европейската мироопазваща мисия в БиХ (EUFOR).

Според официалното съобщение маневрите имат за цел да "демонстрират способността и решителността на EUFOR да допринесе за безопасна и стабилна среда за народа на БиХ ".

"Както през предходните години, EUFOR временно ще засили присъствието си чрез увеличаване на броя на войските, подсилване на патрулирането и провеждане на тактически учения в избрани градски и селски населени места, тясно сътрудничество с въоръжените сили на БиХ, местните общности и властите за прилагане на законите“, става ясно от разпространения от EUFOR текст.

Подчертава се също, че военното учение показва ангажираността на Европейския съюз към европейското бъдеще на БиХ и всички нейни граждани.

Мандатът на EUFOR в Босна и Херцеговина се подновява всяка година от Съвета за сигурност на ООН. Тази година той изтича на 3 ноември. В момента в БиХ има 1100 войници от EUFOR, но с активирането на резервни части от чужбина броят им може да достигне до общо 3500 войници.

Мироопазващата мисия EUFOR е най-продължителната военна операция на ЕС и единствената мисия с мандат за използване на сила. Силите са разположени в страната от 2004 г. насам.В началото наброяваха около 7000, но по-късно броят им бе намален с оглед подобряване на ситуацията със сигурността в страната.

Официалният мандат на всички чуждестранни военни мисии в БиХ е да осигурят прилагането на Дейтънското мирно споразумение и да "допринесат за сигурна среда". Той се изпълнява на място с помощта на средства и НАТО, въз основа на споразумението с Алианса, известно като "Берлин плюс“.

Голяма част от споразумението между НАТО и ЕС е класифицирано като секретно, а това, което се знае е, че обменът на поверителна информация между институциите на двете организации е гарантиран. Съгласно договора, подписан през 2003 г., ЕС и НАТО могат по всяко време и за кратък период от време да разположат допълнителен брой войници в БиХ в случай на заплаха за сигурността на страната.

Тези военни сили, съгласно резолюциите на ООН, имат изпълнителен мандат, който включва използването на сила, особено при защита срещу нападение или заплаха от такова.