Войната в Ливан: Ключови параметри на споразумението за прекратяване на конфликта с "Хизбула"
©
Част споразумението предвижда:
· Прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула“;
· Израелските отбранителни сили (ИОС) може да останат в Ливан до 60 дни;
· ИОС да напусне ливанската територия, когато армията на Ливан се разгърне;
· Няма да има гранична буферна зона в Южен Ливан и цивилните граждани ще могат да се приберат по домовете си;
· Ливанското правителство ще контролира всички покупки и производството на оръжие в страната;
· САЩ ще оглавят международен орган, който ще следи за изпълнението на споразумението, като Франция също ще участва в този комитет.
Медията допълва, че в договора ще бъде ясно посочено, че Израел ще може да предприеме отбранителни действия, ако прецени, че има непосредствена заплаха от ливанска територия.
Също така, американският пратеник Амос Хохщайн е дал ясно да се разбере на Ерусалим, че няма да има сделка, ако Франция не е член на международния надзорен орган.
Channel 12 твърди, че е имало почти единодушна подкрепа за сделката от страна на политиците и представителите на отбранителната институция, участвали в снощната консултация по въпросите на сигурността, ръководена от израелският премиер Бенямин Нетаняху. Подчертава се, че по време на срещата са били обсъдени неуточнени стратегически аспекти, както и съображения относно предстоящото завръщане на Доналд Тръмп на президентския пост в САЩ и въпроси, свързани с оръжейните доставки.
Медията допълва, че на тази консултация министър-председателят Нетаняху е заявил, че сделката ще остави ХАМАС в изолация и ще повиши шансовете за споразумение, което ще доведе до освобождаване на еврейските заложниците държани в Газа.
Радослав Велков