Държавният глава на Украйна Володимир Зеленски обяви, че страната ще разполага с повече ракети собствено производство: съответната програма е получила допълнително финансиране. И напоследък Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) започнаха да нанасят по-често удари по руски военни цели със собствените си ракети, по-специално с "Нептун“, пише военният експерт и историк Михаил Жирохов в статия за УНИАН.

Като цяло въпросът за производството на ракети във военновременни условия (и изобщо) трябва да бъде разделен на части.

Първият е производството на корпуса. В Украйна производството на корупуса създадено - няма да казвам къде и от кого - с помощта на форми, останали след разпадането на Съветския съюз.

Вторият компонент са двигателите. Те се произвеждат в държавното предприятие Ивченко-Прогрес.

И третият компонент са главите за самонасочване.

Може ли този процес да бъде засилен? По някакъв начин това вече се е случило, ако се съди по съобщенията в руските медии. Последните периодично съобщават за отломки от украински ракети ["Нептун“]. Обаче не мога да си представя мащаба, признава Жирохов.

"Т.е., като цяло, ако говорим за мащабиране на производството на украински ракети, трябва да говорим за производство на три компонента (когато се отнася за "Нептун“, тогава дори четири, защото те имат допълнителен двигател за изстрелване).

"Проблемът с корпуса е незначителен. Теоретично, ако вместо една машина с цифрово управление, която се използва за производството на ракетни тела, инсталираме две, тогава ще бъде възможно да се произвеждат два корпуса вместо един. Този въпрос може да бъде решен с помощта на западните съюзници: те определено могат да ни доставят "две-три“ машини“, обяснява авторът.

"Следващият проблем е производството на самонасочващи се глави. Като се има предвид колко, например, "Стугна“ е използвана от отбранителните сили и за износ. Нашите самонасочващи се глави са от конструкторско бюро "Луч“ и не е тайна, че руснаците се опитват да унищожат това предприятие. В този смисъл не е изненадващо, че в такива условия никой няма да каже публично доколко наистина е разрушена необходимата инфраструктура и доколко може да се увеличи производството“.

"И третият въпрос е въпросът за двигателите. Могат ли съюзниците да помогнат с тях? Не. В крайна сметка двигателите за украинските ракети са разработени още по съветско време. Западните и съветските стандарти са напълно различни, с различни принципи на създаване, с различни закрепвания...Т.е., ако започнете да конвертирате ракета за някакъв френски или друг двигател, това ще изисква големи разходи, включително на време. В крайна сметка, ако погледнете тестовете за "Нептун“ – дори те отнеха четири години“, припомня авторът.

"И като цяло, не виждам нашите западни да са готови ревностно да ни помогнат да развием собствената си ракетна програма. Така че, ако говорим за увеличаване на обема на производство на ракети, по-специално на "Нептун“, във всеки случай се ограничаваме до двигатели. Следователно засега интензивността на горещите подаръци за руснаците с "Нептун“ ще остане приблизително плюс или минус на текущото ниво“, заключава експертът.