Военен анализатор на RUSI: Западът е напълно неподготвен за война на изтощение, като в Украйна
©
Той отбеляза, че западните военни отдавна са гледали на конфликтите на изтощение като на изключение, което трябва да се избягва на всяка цена в полза на по-кратки, по-маневрени ангажименти. Но във войни между приблизително равни съперници като Китай и САЩ победата ще зависи не от първоначалното количество и качество на оръжията и войниците, а от способността да се компенсират загубите и да се продължи битката, смята анализаторът.
"Във войни на изтощение военните операции се определят от способността на държавата да компенсира загубите и да създаде нови сили, а не от тактически и оперативни маневри. Страната, която приема изтощаващия характер на войната и се фокусира върху унищожаването на вражеските сили, а не върху завземането на територия има вероятност да спечели. Западът не е готов за такъв вид война“, пише Вершинин.
Според него предимството в нивото на професионална подготовка на войниците, ако има такова, неизбежно ще бъде загубено, тъй като професионалните войници умират и се заместват от мобилизирани новобранци.
Предимството в технологиите също не винаги гарантира победа, тъй като примитивните оръжия, макар и по-ниски от по-технологично напредналите по своята ефективност, са по-евтини и могат да се произвеждат в по-големи количества. Тук Вершинин дава пример с Втората световна война, когато Германският райх произвежда високотехнологични за времето си танкове, но в малки количества, докато СССР произвежда 8 от "примитивните си танкове“ за всеки германски танк.
В настоящата ситуация допълнителен проблем за Запада е високото ниво на международно сътрудничество в промишленото производство, включително военното производство. Докато Китай самостоятелно произвежда почти всичко необходимо за армията, в страните от НАТО производствените вериги обхващат практически целия свят (включително самия Китай). В една световна война, в която логистиката е под постоянна атака, тази взаимозависимост на западните държави допълнително ще усложни производството на високотехнологични оръжия.
"Докато конфликтът се проточи, икономиките, а не армиите, са тези, които печелят войната. Държавите, които разбират това и водят такава война със стратегия на изтощение, насочена към изчерпване на ресурсите на врага, като същевременно запазят своите собствени, имат по-добри шансове за победа. Най-бързият начин да загубите война на изтощение - да се съсредоточите върху маневри, изразходвайки ценни ресурси за непосредствени териториални цели", обяснява Вершинин.