Вирусът Нипа вдигна тревога сред медиците в Южна Индия, има починал

©
Части от Керала са сред най-застрашените в световен мащаб за огнища на вируса, показа разследване от миналата година. Нипа, който идва от плодови прилепи и животни като прасета, може да причини смъртоносна треска с подуване на мозъка при хората.
Нипа е класифициран като приоритетен патоген от Световната здравна организация (СЗО) поради потенциала му да предизвика епидемия. Няма ваксина, която да предотврати инфекцията, нито лечение, което да я излекува.
"Заразеното момче почина в неделя след сърдечен арест“, отбеляза Вина Джордж, министър на здравеопазването на щата пред местни телевизионни репортери, говорейки на малаяламски език.
По-рано, в изявление в събота, тя заяви, че като част от опитите да овладее Нипа, правителството е издало заповеди за създаване на 25 комитета за идентифициране и изолиране на засегнатите хора.
Д-р Ануп Кумар, директор на реанимацията в болница Aster MIMS в Каликут, заяви, че един положителен случай на Нипа е бил диагностициран при ученик и хората, които са били в контакт с него, са били наблюдавани.
"На този етап има минимален шанс за епидемия на вируса Nipah“, заяви той и добави, че ситуацията ще бъде наблюдавана през следващите седем до 10 дни.
В списъка с основни контакти на момчето има 214 души, се казва в съобщението. От тях 60 са в рисковата категория, се казва в съобщението, а в здравните заведения са създадени изолационни отделения за лечение на пациенти.
Членовете на семейството на засегнатия пациент бяха държани в местна болница за наблюдение, след като беше потвърден случай на вирус Нипа в Малапурам, град на около 350 километра от столицата на Керала Тируванантапурам, съобщават местни медии. Други хора, които може да са изложени на риск, бяха помолени да се изолират у дома.
Държавното правителство заяви, че работи за проследяване на всички засегнати хора, за да ограничи разпространението на вируса. Нипа е свързан със смъртта на десетки хора в Керала от първото си появяване в щата през 2018 г.
Вирусът беше идентифициран за първи път преди 25 години в Малайзия и доведе до локални епидемии в Бангладеш, Индия и Сингапур.