Видео показва украинските Су-25, които са адаптирани за френските управляеми бомби AASM Hammer
©
До този момент в публичното пространство имаше някои индикации, че украински Су-25 са "адаптирани“ за AASM Hammer, но те не даваха пълна картина, за разлика от последното видео.
Като начало можем да се отбележи, че в това видео са показани два Су-25 като носители на управляеми бомби AASM Hammer, което води логичния извод, че поне два самолета са били "модернизирани" до френското управляемо оръжие.
Механиката на изхвърляне на AASM Hammer от Су-25 е подобна на тази на изхвърлянето на управляемите бомби от самолети МиГ-29. Това означава, че бомбата се изхвърля с преобръщане, което изисква носът на Су-25 да се вдигне нагоре под определен ъгъл, а самолетът лети на малка височина до точката на хвърляне.
Освен това, украинските Су-25 пускат и морски бомби AASM Hammer. Има особености на тип "морски“ бомби - накратко, тези бомби имат бетонно покритие, за да се сведе до минимум ерозията в открито море - практика, възприета от самолетоносачите на ВМС на САЩ.
Един Су-25 може да носи две AASM Hammer на бойна мисия, а броят на пилоните за окачване на такива бомби също е двама.
Както можем да се отбележи, времето на заснемане на видиеото е лятото на миналата година, а това съвпада хронологично с първите индикации за "модернизацията" на украинските Су-25 до френски бомби AASM Hammer, за която за първи път съобщи началникът на авиацията на командването на ВВС на Украйна Сергей Голубцов в обширното си интервю за проекта "Донбас.реалия" през юни 2024 г.
Възможността за използване на френски управляеми бомби дава на украинските щурмови самолети известно предимство пред руските щурмови самолети, тъй като самите руснаци се оплакват, че техните Су-25 не са адаптирани за използване с УМПК модули.
Още през май 2024 г. имаше някои индикации, че предвидените за украинските въоръжени сили F-16 също могат да бъдат адаптирани за френски бомби AASM Hammer. Понастоящем няма индикации за по-нататъшното развитие на този въпрос, но е възможно още през 2025 г. да има някои актуализации.