Ситуацията край Велика Новоселка във Волновахския район на Донецка област е заплашителна, руснаците се опитват да вземат в полуобкръжение селището, а сега вече контролират два от трите пътя, водещи към населеното място. Това обясни военният експерт и бивш председател на Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) полковник Владислав Селезнев в ефира на "Суспільний“.

Той отбеляза, че като цяло обстановката на фронта е сложна и това се дължи на факта, че руските войски имат възможност активно да водят настъпателни действия едновременно на няколко участъка на фронта. Кураховско и Покровско направление според Селезнев са ключови, но ситуацията около Велика Новоселка и Нови Комар става много опасна.

"Именно там врагът се опитва да създаде полуобкръжение, като окупира това селище, нашия гарнизон, който сега защитава Велика Новоселка. Това всъщност е много тревожна тенденция. Очевидно е, че противникът няма да спре на този участък от фронта, а ще се придвижи по-нататък в посока Запорожие“, заяви Селезнев.

"От трите пътя, които водят в посока Велика Новоселка, два вече са под контрола на руските окупатори. И ако тенденциите се запазят така, то има риск нашият гарнизон да попадне в оперативното полуобкръжение в района на това населено място. Което със сигурност е много опасно“, подчерта експертът.

Говорейки за други сектори на фронта, Селезнев отбеляза, че през последните няколко дни броят на управляваните авиационни бомби, използвани от руснаците, е намалял значително.

"С какво е свързано това, дали с метеорологични условия - силна мъгла и други недостатъци, които правят невъзможно използването на тактическата авиация на противника, или може би най-накрая получихме допълнителни сили и средства за противовъздушна отбрана - не е известно със сигурност. Фактът, че противникът няма възможност да изстрелва авиационни бомби в толкова големи количества, е до известна степен спомагателен фактор за нас“, отбеляза полковникът от ВСУ.

Той отбеляза, че в същото време армията на Русия продължава активно да използва артилерийския компонент и да провежда "месни атаки“, благодарение на които може да се придвижи напред.