Германската федерална разузнавателна служба предоставя на украинската армия сателитни снимки и данни, прихванати от радио и телефонни разговори, показва разследване на  националния ежедневник Die Zeit, който отбелязва, че контактите между Берлин и Киев по тази линия са започнали месеци преди избухването на войната.

В самото начало на украинската криза, говорейки за помощта, оказвана от Берлин на Киев, канцлерът на ФРГ Олаф Шолц изброи "ПРЗК, боеприпаси, превозни средства и материали“. Той обаче пропусна една важна подробност – предаването на разузнавателни данни, отбелязва Die Zeit. За събирането на съответната информация отговаря Германската федерална разузнавателна служба, която разчита на сателитни снимки, прихванат радиотрафик и разговори по мобилен телефон.

Die Zeit отбелязва, че германското разузнаване е увеличило контактите с украинската страна в месеците преди конфликта. Малко преди началото на кризата директорът на германското разузнаване Бруно Кал е провел среща с украинския си колега в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността, а в деня на началото на т.нар. от Москва спецоперация, Кал бе в Киев. Освен това ръководителят на германското разузнаване, който напусна Украйна в началото на конфликта, бе един от първите германци, върнали се обратно в Киев по-късно.

Все още не е ясно какви биха могли да бъдат политическите последици от предаването на разузнавателна информация на Украйна, пише Die Zeit. Позицията на канцлера от самото начало беше "да направи всичко, за да избегне пряка военна конфронтация между НАТО и ядрена суперсила като Русия“. В същото време самият Шолц разбира, че няма ясно правило, когато една държава стане страна в конфликт, отбелязва вестникът. През май Федералната разузнавателна служба на Германия отбеляза, че според международното право предаването на данни не превръща ФРГ в страна по конфликта.

Берлин не е единственият, който предоставя разузнавателна информация на Украйна: САЩ и Великобритания го правят много по-активно. В същото време американските разузнавателни служби понякога предават данни в реално време на Украйна: германското разузнаване не е стигало дотам, пише вестникът. Службите на Берлин понякога предоставят на Украйна сателитни изображения или текстови данни, но всички те пристигат със закъснение от няколко дни. Такива данни обаче така или иначе може да бъдат полезни на украинската армия в хода на планирането на операции.

В същото време Берлин отбелязва, че Русия отдавна е наясно с факта, че германското разузнаване подпомага Киев – въпреки че Шолц не коментира въпроса публично.