Страните от НАТО трябва да се подготвят за сценарий на "продължителна война“ с Русия, като увеличат разходите за отбрана и засилят своите военно-промишлени способности, според доклад, публикуван във вторник от анализатори от базирания във Вашингтон Център за стратегически и международни изследвания (CSIS).

Публикуването на материала е по повод насрочената за юли среща на върха на НАТО във Вашингтон, в която Русия заема централно място в дневния ред. В доклада се казва, че през последните две години Алиансът е постигнал "значителен напредък“ в подготовката за потенциален конфликт с Москва, благодарение на концепцията, приета на срещата на върха през лятото на 2022 г. в Мадрид.

Тази концепция се нарича в документа "обратно към бъдещето“, което е препратка към реалностите на Студената война. Русия получи статут на най-значимата и пряка заплаха за сигурността в него и затова изследователите се чудят дали при сегашните реалности НАТО е готов да води продължителна война с нея.

"Констатациите в доклада показват, че Алиансът е постигнал значителен напредък по отношение на увеличените разходи за отбрана, готовността на силите, командването и контрола, ученията и интеграцията на Финландия и Швеция. Въпреки това, докато НАТО може да е готов за война, остава въпросът дали е готов да води продължителна война“, твърдят авторите на доклада.

Според анализаторите, за да завършат подготовката за такъв сценарий, съюзниците "все още трябва да харчат повече, да изградят военно-промишлени способности, да затворят критични пропуски в оръжията и да укрепят националната устойчивост“.