В следващите три дни руснаците ще изберат президент, който ще ръководи страната през следващите шест години. Това ще бъдат първите президентски избори, в които ще се използват новостите от последните години - тридневно и дистанционно електронно гласуване. За първи път президентът на Руската федерация ще бъде избиран от жителите на окупираните украински територии, съобщава ТАСС.

В осмите президентски избори на Руската федерация, за първи път от 2008 г., четирима кандидати ще се състезават за главния пост в страната: Владислав Даванков (номиниран от партията "Нови хора"), настоящият президент Владимир Путин (самономиниран), Леонид Слуцки, номиниран от ръководената от него ЛДПР, и Николай Харитонов от Комунистическата партия на Руската федерация. Именно в този азбучен ред ще бъдат имената им в бюлетините. На последните президентски избори през 2018 г. имаше осем кандидати.

Първоначално през настоящата кампания заявления за участие в изборите са подали 33 души (девет партийни номинации и 24 самоиздигащи се), от които 15 души са подали документи за кандидатстване в ЦИК. До 1 януари в президентската надпревара останаха 11 участници, само четирима от които преминаха етапа на регистрация. За Слуцки и Даванков предстоящите президентски избори ще бъдат първи в политическата им кариера, за Харитонов - втори, а за Путин това са вече пети избори.

Общо ще бъдат отворени над 94 хиляди обекта, които ще работят от 08:00 до 20:00 часа местно време. Гласуването вече тече в Камчатския край и Чукотския автономен окръг. Освен в няколко чуждестранни избирателни секции, изборите ще приключат в 21 часа московско време на 17 март, когато ще затворят вратите на избирателните секции в най-западния субект на страната - Калининградска област.

Общият брой на избирателните секции в чужбина е намалял значително в сравнение с изборите през 2018 г. Това се дължи на затварянето на 26 руски чуждестранни служби в "неприятелски“ страни, намаляването на броя на служителите в посолствата и консулствата поради масовото експулсиране на руски дипломати, както и отказа на властите на някои държави да гарантират сигурността на руските дипломатически мисии и руски граждани, които ги посещават по време на избори.

Според прогнозите на водещите социологически служби на Руската федерация - Фондация "Обществено мнение" и Всеруският център за изследване на общественото мнение (ВЦИОМ) - от 70% до 80% от руснаците планират да гласуват на президентските избори. Близки до това данни са получени в резултат на проекта на руската Централна избирателна комисия "ИнформУИК“ – по време на анкети на жителите от членове на участковите избирателни комисии. Членовете на СИК са успели да комуникират с 43,5 милиона избиратели, като 78,3% от тях са заявили, че ще гласуват на изборите.

Според социологическите служби и политолозите основната битка на изборите ще се разгърне от второ до четвърто място.

Както заяви генералният директор на ВЦИОМ Валерий Федоров в интервю за ТАСС, броят на руснаците, които все още не са решили за кого ще гласуват на предстоящите президентски избори в Руската федерация, е по-малко от 10%, въпреки че този процент обикновено е по-висок.

Ръководителят на Комисията на Съвета на федерацията за защита на държавния суверенитет и предотвратяване на намесата във вътрешните работи на Руската федерация Андрей Климов също в разговор с ТАСС нарече основната разлика на тази президентска кампания опитите за западна намеса за да изпълни задачата, поставена във Вашингтон, да дискредитира руската избирателна система като цяло, дискредитирайки Централната избирателна комисия и избирателното законодателство и на тази основа след това да разиграе картата "нелегитимност на президента на Руската федерация“.

Москва е готова да отблъсне атаките. Памфилова увери в предизборния си доклад, че избирателната система е "готова и в пълно въоръжение“.