В Косово арестуваха 8 души във връзка с експлозията, която повреди воден канал
©
Президентът на Сърбия Александър Вучич отхвърли "неоснователните обвинения“ за участието на Белград в инцидента.
"По някакъв начин успяхме да отстраним щетите, да арестуваме заподозрените и да конфискуваме огромен арсенал от оръжия“, отбелязва Свечля.
Директорът на косовската полицията Газменд Ходжа коментира, че арестуваните "са заподозрени в подстрекаване, организиране и извършване на терористичен акт“.
Ходжа посочи, че първоначалното разследване е показало, че при нападението са използвани между 15 и 20 килограма експлозиви.
Полицията в Косово съобщи, че повечето от арестуваните принадлежат към местната сръбска организация "Гражданска защита“, която правителството в Прищина е обявила за терористична организация.
Експлозията увеличи напрежението между Косово и Сърбия.
Отношенията остават особено изострени в северната част на страната, където стана взривът и където сръбското малцинство отказва да признае държавността на Косово и все още смята Белград за своя столица.
Съветът за сигурност на Косово, който проведе извънредна среща в събота изтъкна, че е активирал въоръжените сили, за да предотврати нови подобни нападения.
Сигурността вече беше засилена след две скорошни атаки, при които ръчни гранати бяха хвърлени по полицейски участък и сграда на общината в северната част на Косово, където живеят етнически сърби.
НАТО, който поддържа мироопазващи сили в страната от 1999 година насам, осъди нападението в изявление. В него се посочва, че военнослужещи от Алианса осигуряват сигурността на канала и околността след експлозията.
Радослав Велков