Министърът на вътрешните работи на Косово Джелял Свечля заяви, че полицията е арестувала 8 души след взрива в канал, по който се подава вода към двете основни електроцентрали. Инцидента беше определен от Прищина като "терористичен акт“ от страна на съседна Сърбия, пише агенция Reuters.

Президентът на Сърбия Александър Вучич отхвърли "неоснователните обвинения“ за участието на Белград в инцидента.

"По някакъв начин успяхме да отстраним щетите, да арестуваме заподозрените и да конфискуваме огромен арсенал от оръжия“, отбелязва Свечля.

Директорът на косовската полицията Газменд Ходжа коментира, че арестуваните "са заподозрени в подстрекаване, организиране и извършване на терористичен акт“.

Ходжа посочи, че първоначалното разследване е показало, че при нападението са използвани между 15 и 20 килограма експлозиви.

Полицията в Косово съобщи, че повечето от арестуваните принадлежат към местната сръбска организация "Гражданска защита“, която правителството в Прищина е обявила за терористична организация.

Експлозията увеличи напрежението между Косово и Сърбия.

Отношенията остават особено изострени в северната част на страната, където стана взривът и където сръбското малцинство отказва да признае държавността на Косово и все още смята Белград за своя столица.

Съветът за сигурност на Косово, който проведе извънредна среща в събота изтъкна, че е активирал въоръжените сили, за да предотврати нови подобни нападения.

Сигурността вече беше засилена след две скорошни атаки, при които ръчни гранати бяха хвърлени по полицейски участък и сграда на общината в северната част на Косово, където живеят етнически сърби.

НАТО, който поддържа мироопазващи сили в страната от 1999 година насам, осъди нападението в изявление. В него се посочва, че военнослужещи от Алианса осигуряват сигурността на канала и околността след експлозията.

Радослав Велков