В ЕС се провежда "супер неделя" от избори, които ще определят политиката на Европейския съюз за следващите 5 години
©
Изборите в неделя са основният и последен ден от четиридневния цикъл на гласуване, който започна в четвъртък.
Изборите ще определят следващия състав на Европейския парламент и косвено състава на изпълнителния орган на ЕС - Европейската комисия.
Гласуването се провежда в 21 държави-членки на Европейския съюз, включително Франция и Германия, които изпращат най-много депутати в Европейския парламент: съответно 81 и 96.
В неделя се гласува и в Полша, Испания, Италия (втори ден), Австрия, Белгия, България, Хърватия, Кипър, Дания, Естония, Финландия, Гърция, Унгария, Литва, Люксембург, Португалия, Румъния, Словения и Швеция.
Европейският парламент съобщи, че ще оповести резултатите от екзитпола в целия ЕС около 21:30 ч. българско време, като първият предварителен резултат ще бъде след полунощ българско време.
Проучванията предричат, че либералите и зелените ще загубят места. Това ще намали мнозинството от дясноцентристките и лявоцентристките партии в Европейския парламент и ще усложни усилията за задълбочаване на европейската интеграция.
Според прогнозите крайнодесните депутати ще засилят позициите си спрямо резултатите от последните европейски избори през 2019 г.
Очаква се дясноцентристката и проукраинска Европейска народна партия да остане най-голямата група в Европейския парламент. Нейният кандидат Урсула фон дер Лайен от Германия ще се опита да бъде преизбрана за председател на Европейската комисия, но не е гарантирано, че ще успее.
Гласуването вече се проведе в Нидерландия. Там според екзитпола на второ място е партията на Герт Вилдерс. Този резултат представлява значителен успех за политическата сила, тъй като тя нямаше нито едно място на предишните избори за Европейски парламент, а сега се очаква да спечели седем.
Гласуването вече се проведе в Чехия, Ирландия, Латвия, Словакия и Малта.