В Чили проучват съдбата на изчезналите в годините на управление на Пиночет
©
"Тази държавна политика ще бъде постоянна и с нейна помощ ние като държава, а не само като правителство, се задължаваме да направим всичко по силите си <...> за изясняване на обстоятелствата на изчезването и/или смъртта и установяването на окончателната съдба на нашите сънародници, станали жертва на насилствено изчезване“, обяви държавният глава на страната на церемонията, излъчена на страницата на президентската администрация в социалната мрежа X (бившата Twitter).
Според чилийските власти сега е установена съдбата само на 307 от 1469 изчезнали по време на военния режим. "Чили не направи всичко необходимо, за да открие къде са погребани те. Държавата показа висока степен на бездействие. Днес ние се ангажираме да коригираме тази липса на отговорност и съпричастност към толкова много семейства, които са страдали и продължават да страдат“, заяви на свой ред министърът на правосъдието и човешките права Луис Кордеро.
На 11 септември 1973 година военна хунта, ръководена от генерал Пиночет, извършва държавен преврат в Чили. Законно избраният президент социалист Салвадор Алиенде се самоуби по време на щурма на двореца от пучистите. По последни официални данни през годините на военната диктатура в Чили (от 1973 до 1990 година) 3225 души са били убити по политически причини или се водят за изчезнали изчезнали. Над 37 000 души са били подложени на мъчения.