През следващите 12 дни Баку ще бъде домакин на срещата на върха COP29 - 29-ата среща на страните участнички (конференция на страните) на Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата. Кореспондентът на BILD Матиас Бидер пътува до столицата на Азербайджан, за да разбере защо климатичната конференция се провежда в страна производителка на петрол?

"В Баку натруфените сгради от съветската епоха се срещат с модерната архитектура“, пише журналистът. "Азербайджан изглежда пред външния свят като космополитна страна, безопасна за посетители. По време на COP29 полицията патрулира навсякъде в Баку, а жителите посрещат посетителите по приятелски и услужлив начин. 2,2-милионният град на брега на Каспийско море е украсен за хиляди посетители от цял ​​свят. А националният флаг с полумесец свети ярко върху много небостъргачи и обществени сгради благодарение на светодиодите. Въпреки че по-голямата част от населението е мюсюлманско, алкохолът се продава свободно, а около 30 000 евреи, живеещи в страната, имат равни права. Но: бившата съветска република се управлява авторитарно, има нарушения на човешките права и потискане на свободата на изразяване. А Азербайджан има продължаващ конфликт със своя съсед Армения за Нагорни Карабах“.

Както пише Бидер, критиците смятат Баку за неподходящо място за COP29, тъй като 98% от енергийните доставки на Азербайджан се основават на изкопаеми горива, а около ⅔ от държавните приходи идват от износ на петрол и газ. На автобусите за делегатите на срещата на върха пише Green World, но се движат с бензин. Литър A-98 струва 1,26 евро в еквивалент. "По-евтино, отколкото в Германия, но не толкова евтино, колкото бихте очаквали в страна производителка на петрол“, казуа германец, живеещ в Баку. В близко бъдеще азербайджанските власти възнамеряват да увеличат производството на нефт и газ с 14% спрямо нивото от 2023 г.