В Амазония откриха долина със загубени градове
©
Резултатите от изследването на екипа археолози са публикувани в списание Science. Поредицата от земни могили и заровени пътища в Еквадор бяха забелязани за първи път от изследователи преди повече от две десетилетия, пише The Guardian.
Скорошно картографиране с помощта на лазерна сензорна технология показа, че тези места са били част от мрежа от селища и пътища, разположени в гористите подножия на Андите.
"Това е изгубена долина от градове и това е невероятно“, заяви археологът Стивън Ростейн.
Екипът от археолози се фокусира върху две големи селища - Сангай и Киламопе. Там те откриха могили, организирани около централните площади, както и керамика, украсена с боя и врязани линии, големи съдове, съдържащи останките от традиционната царевична бира чича.
Жилищни и парадни сгради, построени върху земни насипи, ограждаха земеделски ниви с отводнителни канали. Най-големите пътища са били широки 10 метра и са се простирали на 10-20 километра.
Изследователите открили, че тези селища са били обитавани от народа Упано между около 500 г. пр.н.е. и 300-600 г. сл. н. е. - периодът, който съвпада със съществуването на Римската империя в Европа.
Трудно е да се прецени населението, но според учените на това място са живели поне 10 000 души. В същото време техният брой може да е достигал 15-30 хиляди души "на върха на развитието". Това е сравнимо с изчисленото население на Лондон от римската епоха, най-големият град във Великобритания, казва археологът Антоан Дорисън, съавтор на изследването от френския институт.
Хосе Ириарте, археолог от университета в Екзитър (Великобритания), отбеляза, че изграждането на пътища и хиляди земни могили изисква сложна система от организиран труд.
"Инките и маите са строили с камък, но хората в Амазонка обикновено не са имали такъв, с който да строят – те са строили с глина. Амазонка често се смята за "девствена пустиня“, където са живели само малки групи хора. Но скорошните открития ни показаха колко по-сложно е всъщност миналото", добави Ириарте.