Рибари уловиха специална призрачна дълбоководна бяла акула край бреговете на Албания. Тя се отличава с рядко генетично заболяване, което й придава уникален външен вид, съобщава Interesting Engineering.

Водещият автор на изследването и директор на Sharklab ADRIA в Албания Андрей Гаич сподели, че това е първият път, когато левцизъм е регистриран при вид ъглова акула-риболов (Oxynotus centrina). Той отбеляза, че това генетично заболяване се различава от албинизма по това, че не води до пълна липса на меланин и червени ириси, а допуска нормална пигментация на ириса.

"Индивидът все още може да произвежда меланин, но в определени области или ако има липса в цялото тяло“, обясни ученият.

Изданието отбелязва, че този вид е застрашен и обикновено е тъмносив или кафяв на цвят. Въпреки това акулата, която е уловена край бреговете на Албания, се откроява със своя светлосив цвят.

Снимките показват бледността и необичайната окраска на акулата. Учените установили, че пигментната аномалия не е повлияла на физическото й здраве, подчертава изданието.

Според изследователите пигментните нарушения при дълбоководните акули са изключително редки и през цялата история са регистрирани само 15 случая сред различни видове. Гейч казва, че аномалията, която е необичайна за акулите, може да е била повлияна от различни фактори на околната среда по време на ембрионалното развитие, включително излагане на замърсители, повишени температури или хормонални промени.

"Някои проучвания предполагат, че липсата на пигментация може да направи индивидите по-видими както за хищниците, така и за плячката, потенциално намалявайки шансовете им за оцеляване“.

Интересното е, че проучването на Sharklab ADRIA не откри индикации, че тази акула е претърпяла някакви забележими недостатъци поради заболяването си, споделя изданието. Тя все още може да се храни, да избягва хищници и да се размножава.