Уран и Нептун най-накрая показаха истинските си цветове
©
Снимки от космическа мисия през 80-те години на миналия век показват, че Нептун е наситено син, а Уран - зелен.
Изследването обаче открива, че и двете планети ледени гиганти имат сходни нюанси на зеленикавосиньото.
Оказва се, че по-ранните изображения на Нептун са били подобрени, за да се покажат детайли от атмосферата на планетата, което е променило истинския ѝ цвят.
"Те са направили нещо, което мисля, че всеки в Instagram е правил в някакъв момент от живота си, те са променили цветовете", обяснява професор Катрин Хейманс, кралски астроном на Шотландия и професор по астрофизика в Единбургския университет, в предаването Today на BBC Radio 4.
"Те са акцентирали върху синьото, само за да разкрият особеностите, които можете да видите в атмосферата на Нептун, и затова изображението изглежда много синьо, но в действителност Нептун всъщност е доста подобен на Уран."
Първоначалното погрешно схващане се дължи на факта, че изображенията на двете планети, заснети от космическия апарат "Вояджър 2" на НАСА, са записани в три различни цвята.
Изображенията са били комбинирани, за да се създадат съставните цветни изображения, които не винаги са били точно балансирани. Контрастът също е бил силно засилен, за да се откроят детайлите в облаците, пръстените и ветровете на планетите. В случая с Нептун и двата процеса го правят по-син, отколкото е в действителност.
В неотдавнашното проучване изследователите са използвали данни от спектрографа за изображения на космическия телескоп Хъбъл и от многофункционалния спектроскоп на Европейската южна обсерватория Very Large Telescope.
И в двата инструмента всеки пиксел представлява непрекъснат спектър от цветове, което позволява на изследователите да получат истинските цветове на двете планети.
Анализът показа, че Уран и Нептун са със сходен нюанс на зеленикавосиньото, въпреки че изследователите откриват малка разлика. Нептун има лек намек за допълнително синьо, което моделът разкрива, че се дължи на по-тънкия слой мъгла на тази планета.
Проучването показва също, че Уран изглежда малко по-зелен през лятото и зимата, когато единият му полюс е насочен към Слънцето. Но през пролетта и есента, когато Слънцето е над екватора, тя има по-син оттенък.