Унгарското разузнаване разпитва изпълнителен директор, свързан с взривяването на пейджъри на "Хизбула"
©
Тайванската фирма за пейджъри Gold Apollo заяви в сряда (18 септември), че моделът на пейджърите, използвани при детонациите в Ливан, е произведен от BAC Consulting, като добави, че само е лицензирала марката си на компанията и не е участвала в производството на устройствата.
49-годишната Кристиана Барсони-Арсидиаконо, италиано-унгарска изпълнителна директорка и собственичка на BAC Consulting, заяви пред NBC News по-рано тази седмица, че компанията не е произвеждала пейджърите и заяви, че е била "само посредник".
Унгарските разузнавателни служби провеждат разследването си от сряда и са разпитвали Барсони-Арсидиаконо няколко пъти, се посочва в изявление на международната пресслужба на унгарското правителство.
То цитира Службата за защита на конституцията (AH), една от унгарските разузнавателни агенции.
AH повтори по-ранно изявление на правителството, в което се посочва, че пейджър устройствата, използвани при масовите детонации, никога не са били в Унгария.
Правителството на министър-председателя Виктор Орбан също така заяви по-рано, че BAC Consulting е "търговско-посредническо дружество, което няма производствен или друг обект на дейност в Унгария".
При двудневните нападения във вторник и сряда (17 и 18 септември) се взривиха пейджъри и уоки-токита, използвани от членове на "Хизбула". Общият брой на загиналите при тези нападения нарасна до 39 души, а над 3000 са ранени. Широко разпространено е мнението, че нападенията са извършени от Израел, който нито е потвърдил, нито е отрекъл участието си.