По време на срещата на върха на лидерите на ЕС е малко вероятно предложението на Европейската комисия за конфискуване на доходи от замразени активи на Руската федерация в полза на Украйна да бъде прието, тъй като Унгария се противопоставя на подобно решении, разкри високопоставен европейски дипломат пред Deutsche Welle.

Той отбеляза, че повечето страни членки на ЕС разбират, че конфискуваните пари трябва да се използват за закупуване на оръжие и боеприпаси за въоръжените сили на Украйна.

"Сега Украйна най-вече се нуждае от пари за оръжие, а за съжаление не за възстановяване. И ние се стремим да направим всичко, за да избегнем по-нататъшно унищожение в Украйна", отбеляза дипломатът.

Известно е, че Европейската комисия е предложила 90% от приходите от замразени руски активи да се използват за закупуване на оръжия за Украйна, но дипломатът отбеляза, че Унгария настоява "тези пари да се използват за каквото и да е, но не и за оръжия за украинците".

Дипломатът отбеляза, че следващият "спорен въпрос“ по време на срещата ще бъде дискусията за разширяването на Европейския съюз, тъй като през декември миналата година лидерите на Европейския съюз приеха откриването на преговори за присъединяването на Украйна и Молдова.

За да започнат те обаче, страните членки на ЕС трябва да одобрят преговорната рамка, представена от Европейската комисия и да проведат междуправителствена конференция, която е специалният орган, който ще води тези преговори. Подобни решения трябва да бъдат подкрепени единодушно от всички 27 членки на ЕС. Но, според събеседника на изданието, има голяма вероятност тези решения да не бъдат взети по време на тази среща на върха.

"Има страни членки, които са против започването на преговори с Украйна и Молдова по време на белгийското председателство на ЕС“, отбеляза той, без да уточни за кои страни става дума.

Освен това дипломатът добави, че "ще бъде по-добре за самото унгарско председателство, ако въпросът за преговорите за присъединяването на Украйна и Молдова бъде решен през юни“.

На въпрос дали лидерите на Европейския съюз обмислят възможността да отнемат правото на Унгария да председателства ЕС поради неспазване на принципите на европейските ценности, политикът отбеляза, че "това не е предмет на дискусия в момента“.

"Преди февруари говорихме за това (на 1 февруари специална среща на върха на ЕС единодушно подкрепи предоставянето на 50 милиарда евро финансова помощ на Украйна). Сега обаче не говорим за това ... Унгария ще председателства ЕС“, увери европейският дипломат.