Украинският командир, нахлул в Курска област, споделя, че войниците му до последния момент не са знаели къде отиват
©
Олексий Вовкотруб е бил командир на 1-ви взвод, част от 1-ва щурмова рота на 33-ти отделен щурмови полк, когато подразделението му е влязло в руската Курска област на 6 август. Той разказва нови подробности за операцията в скорошно интервю за BI.
Дръзкото нахлуване, което бе изненада за партньорите на Украйна и хвана Москва напълно неподготвена, отбеляза най-голямото нападение на руска земя от чужди сили след Втората световна война.
Вовкотруб, чийто повиквателен знак е "Вълк“, споделя, че операцията е била засекретена. Въоръжените сили на Украйна са се събирали в североизточната Сумска област, която граничи с Русия, но по това време не са знаели крайната цел на струпването си. До този момент войната се е водила почти изцяло в Украйна, като изключим няколко трансгранични набега.
"Подробностите за мисията ни бяха разкрити едва в деня преди развръщането“, спомня си Вовкотруб, сега изпълняващ длъжността командир на 1-ва щурмова рота от 33-ти отделен щурмови полк. "Разбира се, момчетата бяха малко притеснени, но като цяло настроението беше високо“, заказва той. "Бяхме нетърпеливи да ударим врага на собствената му територия.“
Вовкотруб споделя, че задачата му в Курск е била да завземе и задържи взводен опорен пункт, докато пристигнат пехотинци, които да подсигурят позицията. Подразделението му навлиза в Русия като част от бронирана формация, подкрепяна от произведени в Германия бойни машини на пехотата Marder и танкове Т-72 от съветската епоха.
"Чувствах се добре, когато навлизахме с броня“, заявява Вовкотруб. "Няма да скрия това, особено след всичко, което направиха на наша земя“. На този етап от войната украинците се борят с руското нахлуване в страната им от около две години и половина.
Украинските войници твърдят, че са успели лесно да пробият границите на Русия, като не са срещнали почти никаква съпротива, докато не са достигнали покрайнините на Суджа.
Едва на втората сутрин от нахлуването в Курск взводът за пръв път влиза в бой, опитвайки се да превземе целта - опорен пункт. Украинците се сблъскват с руски войници, докато прочистват две села в района на Суджа, само на няколко километра отвъд границата, и се сражават, за да осигурят руските позиции в дървесните линии.
"В крайна сметка мисията приключи успешно без загуби от наша страна“, заявява Вовкотруб. Подразделението му остава в Курск до края на август, въпреки че по-късно ще се разгърне отново.
През първите седмици на инвазията украинските сили бързо завземат около 1294 кв. км територия в Курск и превзеха десетки села, което има за цел да намали натиска върху други райони на фронтовата линия и да предостави на Киев повече възможности за влияние при евентуални мирни преговори.
През изминалите месеци руските контранастъпления доведоха до възвръщането на около половината от първоначално загубените в Курск територии, но Украйна все още има позиции в региона. За руснаците се оказва трудно да ги изместят напълно.
Москва разчита на разполагането на хиляди севернокорейски сили, които да помогнат в тези усилия, но те понасят тежки загуби в боевете. Наскоро украинските военни разкриха, че севернокорейците не са били забелязвани от седмици, което предполага, че те може би са се изтеглили.