Украинска делегация ще пътува до САЩ, за да обсъди сделката за редкоземните елементи

©
"Това, с което разполагаме в момента, е документ, който отразява позицията на правния екип на Министерството на финансите на САЩ. Това не е окончателният вариант, не е обща позиция", коментира тя.
По думите ѝ украинската делегация ще включва представители на министерствата на икономиката, външните работи, правосъдието и финансите.
Според народния представител Ярослав Железняк това ще бъде "техническа група“, чиято задача не е да преговаря, а да съгласува конкретни детайли.
Междувременно министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви в интервю за журналиста Тъкър Карлсън, че споразумението за украинските подземни богатства се нарушава от "тези, които седят върхи потоците (от средства)“.
"Защото ние щяхме да контролираме потока от пари (съгласно условията на споразумението). Мисля, че това беше "грешката в системата“. Надявам се, че е била грешка, а не "функция“, и вече е поправена. Очакваме украинска техническа делегация в началото на следващата седмица и се надявам, че споразумението ще бъде подписано, а ние се надяваме, че споразумението ще бъде подписано", заявява той.
Според министъра тази победа се състои в това, че "парите отиват както при американците, така и при украинците“.
"Това не е китайски хищнически договор, при който даваш мини или пристанище в замяна на заем, който така или иначе не можеш да върнеш. Това беше истинско икономическо партньорство. Украйна предостави активи, ние предоставихме заеми чрез чуждестранни банки и американско ноу-хау. Ние не печелим пари, докато те не печелят", добавя той.
Според министъра споразумението е важен етап за разговорите на американския президент Доналд Тръмп с руския президент Владимир Путин.
"Тръмп искаше да подпише това споразумение с Украйна, а след това да го занесе на руското ръководство, за да им го покаже: САЩ подкрепят Украйна, но по икономически, прагматичниподбуди (т.е. не подкрепят Киев военно). И тогава руснаците ще имат стимул да седнат на масата за преговори", коментира Бесент.
Той също така намеква, че при липса на споразумение САЩ биха могли да прекратят помощта за Украйна. Въпросът на Карлсън "къде отидоха всички милиарди?“ Бесент нарече "труден“. Той обаче добавя, че "ако тази сделка проработи, всички тези похарчени пари ще изглеждат като дреболия“.
Освен това министърът заявява, че украинският президент Володимир Зеленски е обещал да подпише споразумението за минералите на Мюнхенската конференция, но е нарушил обещанието си. Вместо това той започнал да "убеждава“ САЩ да го приемат в Белия дом, за да подпише документа.
"Но той не го подписа (в Мюнхен). След това имаше много преговори. На следващата седмица те буквално молеха за посещение в Белия дом. Аз казах: "Нека го подпише, преди да дойде. Той пристигна в Овалния кабинет... и съсипа всичко. Въпреки че това би трябвало да е най-лесното нещо на света", заявява Бесент.