Украйна удря все по-дълбоко в Русия: Руските изтребители избягаха от базата в Милерово
©
Възможно е сред целите да са били и няколкото щурмови самолета Су-25 на руските военновъздушни сили, които все още стартират от летището за атаки по над 1200-километровата фронтова линия на 34-месечната война на Русия срещу Украйна, на 160 км на запад. В базата има и военна академия.
Конкретната цел не е от значение. Смисълът на дълбоките удари на Украйна невинаги е да се унищожат конкретни сгради или части от оборудването. Според Татаригами, основател на украинската аналитична група Frontelligence Insight, "целта е постоянно да се увеличава цената на войната за Русия" чрез всяване на страх, увеличаване на риска и нарушаване на операциите.
Това дава резултат. Тъй като Украйна разполага с все повече и по-мощни боеприпаси за дълбоки удари - ракети от армейската тактическа ракетна система американско производство, крилати ракети SCALP-EG и Storm Shadow френско и британско производство, както и редица безпилотни летателни апарати, ракети и крилати ракети местно производство, руснаците реагират, като преместват силите си по-далеч от фронтовата линия.
Още преди седем месеца руските военновъздушни сили базираха 305 военни самолета само на 160 км от фронтовата линия в Украйна. Когато украинската армия започна да обстрелва с АТАCМS, всяка от които разпръсква стотици снаряди с размерите на граната в широка зона, руснаците изпаднаха в паника и започнаха да изтеглят много от военните самолети, като ги пренасочиха към бази, намиращи се точно отвъд 320-километровият обсег на АТАCМS.
Миналата година търговски спътници забелязаха десетки Су-25 и изтребители Су-30 в Милерово. Тази есен същите спътници са наблюдавали само няколко Су-25, останали в базата.
Голямата евакуация на военни самолети може да е спасила ценни летателни апарати от унищожаване при неотдавнашната бомбардировка с дронове. Но това не означава, че украинските рейдове по летището в Ростовска област са безсмислени. Набезите принуждават руснаците да се изправят пред дилема, свързана с времето и разстоянието.
Операциите от бази, разположени на 640 км от фронтовата линия, а не само на 160 км, ограничават честотата на полетите на руските военни самолети за една седмица, както и времето, през което те могат да се задържат над фронта по време на по-редките си полети. Разбира се, руските военновъздушни сили съхраняват самолетите си. Но по този начин самолетите стават по-малко полезни.
Това е добра математика за Украйна. А математиката става още по-добра, тъй като украинските боеприпаси достигат по-дълбоко в Русия и по-често. "Украйна постоянно повишава способността си да увеличава цената на войната за Русия", пише Татаригами.