"Украйна ще оспори всяко удължаване на забраната за внос на зърно от петте държави от Европейския съюз, тъй като иска да сложи край на ограниченията, наложени от някои от най-близките ѝ съюзници в блока". Това е заявил в интервю за Bloomberg заместник-началникът на кабинета на президента на Украйна  Игор Жовква.

Забраната за внос, въведена от Полша и четири държави-членки на ЕС (сред, които и България), се превърна в конфликтен въпрос между Украйна и някои от нейните най-силни поддръжници срещу инвазията на Русия. Киев заяви, че ограниченията, въведени в отговор на протестите срещу рязкото падане на цените на зърното, застрашават жизненоважният износ на зърно.

"Ако Европейската комисия удължи срока на действие на решението си за внос на зърно от Украйна, ние ще подадем жалба до арбитражната комисия съгласно нашето споразумение за асоцииране", е съобщил Жовква, цитира РБК–Украйна.

Арбитражните правила са свързани със споразумението за асоцииране между Украйна и ЕС от 2014 г.

Жовква е откроил Полша, която заедно с Унгария предупреди, че ще наложи едностранни ограничения, ако мерките на ЕС не бъдат удължени. Полша, която е верен съюзник на Украйна, първа наложи забраната в резултат на демонстрациите на земеделски производители, които се оплакват от излишък на зърно, оказващ натиск върху цените, централен политически въпрос преди изборите през октомври.

Ако Варшава предприеме самостоятелни действия този месец, Европейската комисия ще трябва да предприеме правни действия срещу нарушенията на единния пазар на ЕС, е заявил Жовква.

"Комисията трябва да реагира", е коментирал той.

През април Полша, първа в Източна Европа, забрани вноса на храни от Украйна. След това това решение беше официализирано от Европейската комисия, която през май 2023 г. забрани вноса на украинска пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе в Полша, Словакия, Румъния, Унгария и България.

Забраната е валидна до 15 септември, но европейският комисар по земеделието Януш Войчеховски подкрепи удължаването на забраната за внос на украинско зърно в петте гранични държави до края на 2023 г. .