Комисарят на Върховната рада по правата на човека Дмитро Лубинец се е обърнал със спешно писмо до комисаря по правата на човека в Руската федерация Тетяна Москалкова във връзка със смъртта на един от защитниците на Мариупол - Александър Ишченко, служил като шофьор в полка "Азов“, съобщава Укринформ.

"Научих за смъртта на защитника на Мариупол, 55-годишния Александър Ищенко, който беше съден от руснаците по изфабрикуван член и държан в следствения арест на територията на Руската федерация“, пише Лубинец в писмото.

Той отбеляза, че според дъщерята на Ишченко баща й е починал преди 9 дни, но никой официално не е информирал украинската страна за това. От Москва няма официално съобщение за причината за смъртта му.

Информация за смъртта на военнопленника беше оповестена по време на заседание на Южния окръжен военен съд в Ростов на Дон, който разглежда дело тосрещу Ищенко и още 23-ма "азовци“. От следствения арест все още не са предоставили на съда документи, потвърждаващи смъртта на обвиняемия. Съответно точната дата и причината за смъртта му също не са известни.

"С незабавно писмо се обърнах към комисаря по правата на човека в Руската федерация с молба да разгледа трагичната смърт на военнопленник, държан от руска страна, и да ме информира за обстоятелствата и причината за смъртта на Александър Ищенко“, увери Лубинец.

Той добави, че е съобщил за трагедията и на Международния комитет на Червения кръст и на ООН, така че организациите да обърнат внимание на условията на задържане на украинските военнопленници.

"Украйна настоява Руската федерация стриктно да спазва Женевската конвенция - да предостави необходимата медицинска помощ, да създаде смесена медицинска комисия, за да може да се репатрират всички тежко болни и тежко ранени“, допълни още комисарят.

В същото време той припомни, че съгласно чл. 12 от Женевската конвенция за третиране на военнопленниците, последните са в ръцете на вражеска държава, а не на лица или военни части, които са ги заловили. Независимо от отговорността, която отделните лица могат да носят, задържащата сила е отговорна за отношението към военнопленниците.