Като основа за всякакви мирни преговори с Москва, Киев настоява на първо място за пълно изтегляне на руските войски от украинска територия, включително от Кримския полуостров. Сега правителството на страната обаче изглежда е отворено за преговори за статута на Крим, които не включват изтеглянето на руснаците като условие за провеждането им.

"Ако постигнем нашите стратегически цели на бойното поле и стигнем до административните граници на Крим, тогава сме готови да отворим дипломатическата страна и да обсъдим въпроса“, обясни заместник-ръководителят на президентската администрация на Украйна Андрий Сибиха пред британския вестник The Financial Times.

Той намекна за очакваната пролетна офанзива, която може да има за цел разрушаване на сухопътния мост, който Москва построи между Крим и руските територии, като по този начин изолира руските войски на полуострова.

Според Сибиха не може да се изключи и военно завладяване на Крим. Във всеки случай той изключи териториални компромиси. Западните военни експерти обаче оценяват шансовете на Украйна да постигне това във военен план като слаби - на страната липсват ракети с обсег от няколкостотин километра, обясни по-рано Бен Ходжис, бивш командващ въоръжените сили на САЩ в Европа.

Русия многократно е заплашвала да защити Крим с всички налични й средства. Правителството в Москва обаче засега не обръща внимание на заплахите: украинските атаки срещу базата на военновъздушните сили на полуострова и Черноморския флот в пристанището на Севастопол не са довели до допълнителна ескалация. Нямаше такава и след нападението срещу Кримския мост през октомври 2022 г. Бившият президент на Русия Дмитрий Медведев преди това заплаши страната със "страшен съд“, ако бъдат предприети подобни атаки.