Украйна е загубила 17 МиГ-29 за 10 дни
©
Както отбелязва изданието, Украйна е използвала този тип изтребители в големи количества още преди началото на конфликта и оттогава е придобила още повече от тези самолети. МиГ-29 е един от трите типа изтребители, широко използвани от украинските въоръжени сили, заедно с по-тежкия изтребител за превъзходство във въздуха Су-27 и щурмовика Су-24М, всички от които Украйна наследи в значителни количества от Съветския съюз.
Докато Су-27 участваха активно в големи въздушни битки през първия месец на военните действия в началото на 2022 г., броят им оттогава намаля значително, но флотът от МиГ-29 остана сравнително голям до октомври. Това е следствие както от големия първоначален брой МиГ-ове в редиците на украинските въоръжени сили, така и от факта, че този клас се експлоатира от съюзническите държави, а именно Полша и Словакия. Те доставиха общо около 33 самолета, добавяйки към над 50-те на въоръжение в украинските ВВС.
Въпреки че украинските МиГ-29 бяха смятани за страхотни за времето си, във въздушна битка срещу елита на руските въздушно-космически сили - прехващачи МиГ-31БМ/БСМ, изтребители за превъзходство във въздуха Су-35 и дори стелт изтребителите Су-57, разположени в малък брой , те се оказаха в неизгодно положение.
За борба с украинските изтребители руските ВВС използват особено широко Су-35 и тези самолети продължават да се придобиват в големи количества за въздушен бой срещу цели, които са много по-страшни от тези в арсенала на Украйна. Су-35 е не само значително по-модерен и използва радар с фазова решетка и авионика от XXI век срещу украинско оборудване от 80-те години на миналия век, но е и много по-тежък, което означава, че може да носи значително повече огнева мощ, по-големи сензори и по-тежки ракети въздух-въздух Р-37М с голям обсег, която е повече от три пъти по-бърза от Р-27, инсталирана на украинските МиГ-ове.
Докато съвременните варианти на МиГ-29, като МиГ-29М, могат да се конкурират със Су-35 във въздушни боеве, наследените съветски варианти на въоръжение в Украйна не са претърпели голяма модернизация от 80-те години на миналия век. Основните бойни предимства на Су-35 включват неговата изключителна маневреност, троен радар и изключителна далечина на поразяване, която не може да се мери със западните аналози. Тези самолети бяха широко използвани в битките в Украйна.
Както заключава изданието, въпреки продължаващите загуби на МиГ-29, докладвани от 23 октомври, се смята, че украинските ВВС все още разполагат с повече от две дузини самолети. Въпреки това, тъй като западните поддръжници на практика са изчерпали запасите си от съветско оборудване, украинските ВВС изглежда са принудени да преминат към западни класове изтребители. Така американските F-16 от ерата на Студената война бяха обещани да помогнат на Киев. F-16 е много по-взискателен към летища и въздушно пространство от МиГ-29 и е по-долу по летателни характеристики, но огромните резерви на Запада от тези изтребители ще позволят да се компенсират загубите много по-бързо.