Ударът по Днепър с "Орешник": Украйна няма с какво да отговори на този клас оръжия
©
Изданието отбелязва, че руският президент Владимир Путин често е заплашвал с ядрено оръжие, опитвайки се да спраши Запада и да спре потока от помощ за Украйна. Но вчерашната атака и последвалите публични заплахи на Путин значително увеличиха напрежението.
Военният анализатор Иван Киричевски казва, че Украйна не разполага с радари, способни да открият такива ракети в полет, тъй като те се издигат чак до горните слоеве на атмосферата. Няма и съответните системи за противовъздушна отбрана, способни да свалят такъв вид оръжие.
"Нашите западни партньори биха могли да видят това изстрелване преди нас“, обясни Киричевски.
Докато други руски ракети, които многократно са били изстрелвани срещу Украйна, като "Искандер“ и Х-101, също могат да носят ядрени оръжия, ракетата със среден обсег, с която бе ударен Днепър, е причина за безпокойство. Том Карако, директор на проекта за противоракетна отбрана в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, отбелязва, че освен със значително по-голям обсег, тази ракета се отличава със способността да изстрелва множество ядрени бойни глави по време на последния етап от полета.
Това прави трудно, ако не и невъзможно, прихващането й. Ето защо Карако смята удара от четвъртък за явно "дрънкане на ядрено оръжие за [сплашване] както на Украйна, така и на самата Европа".
"Това е доста остър сигнал“, подчертава експертът.
Но председателят на Комисията по отбрана на Върховната Рада Роман Костенко увери, че ударът с "Орешник“ няма да принуди Украйна да промени метода си на водене на война, по-специално по отношение на по-нататъшни атаки срещу цели на руска територия "като част от самоотбраната“.
В същото време той призна, че "няма с какво да отговаряме на този клас оръжия“, тъй като след като получи независимост, Украйна спря да произвежда ракети от ядрен клас.