След като анализираха данните, събрани от сондата Mars Insight Lander на НАСА, учените стигнаха до извода, че дълбоко в кората на Марс има резервоар с течна вода, съобщава BBC.

Някои смятат, че вода на Марс вече е открита в лед и остатъци от пара в атмосферата, но не и течна вода.

Сондата Mars Insight Lander кацна на повърхността на Червената планета преди 6 години. За 4 от тях тя седеше на едно място и "слушаше планетата“, тоест записва движението на марсианската кора на сеизмограф. Сондата регистрира сеизмични вълни само под себе си и съответно точно на това място се смята, че е открито водно находище, но учените смятат, че такива има и на други места на Марс. Анализът показа, че предполагаемо водата се намира под повърхността на Марс на дълбочина от 10 до 20 км.

"Това е същият метод, който се използва на Земята за търсене на подземни находища на вода, нефт или газ“, обясни пред изданието професорът от Калифорнийския университет Майкъл Манга.

Това откритие, отбелязва Манга, дава отговор на големия въпрос: "Къде е отишла водата от Марс?“

Някои от изследователите, които изучават повърхността на Марс, отдавна настояват, че на нея има вода: на повърхността има предполагаеми следи от реки и езера. Но през последните 3 милиарда години те са заменени от пустиня.

Смята се, че част от водата е останала под повърхността. В тази връзка Манга припомня, че на Земята доста голяма част от водата е под земята и не вижда причина същото да не е и на Марс.

Ако това наистина е така, то според учените трябва да има достатъчно вода в тези невидими отлагания, за да покрие цялата повърхност на Марс с километър и половина воден слой.

Но дълбочината на тези предполагаеми резерви значително усложнява плановете на тези, които мислят за колонизиране на Червената планета. "Той е скрит в земната кора на дълбочина 10-20 км. Пробиването на кладенец на дълбочина 10 км на Марс ще бъде трудно дори за [Илон] Мъск“, казва Манга.

"Без течна вода няма живот. Така че, ако има потенциално обитаеми места на Марс, те може да са дълбоко под повърхността“, добавя ученият.