Учени са създали "суперлимфоцити", които унищожават рак и инфекции
©
"Максимизирането на ефективността на базираните на Т-клетки терапии остава критично предизвикателство. Ние открихме мощен начин за засилване на функцията на Т-клетките, предлагайки обещаващ път към подобряване на имунотерапията на рака и потенциалното лечение на широк спектър от инфекциозни и други заболявания“, обясни водещият автор на изследването д-р Дейвид Кас.
Учените са въвели мутация в гена на протеина TSC2, карайки го да реагира по-активно на вируси и ракови антигени. Според специалиста модификацията е действала като "контрол на обема“: тя не се е проявявала при липса на мишени за левкоцитите, но когато се е появила заплаха, тя е стимулирала клетката да се бори по-активно с нея.
Изследователите също са установили, че модифицираните Т-клетки се размножават в големи количества по време на първоначалния имунен отговор и след това продължават да съществуват в тялото за дълго време.
Планират се по-нататъшни проучвания със солидни тумори при рак на белите дробове, черния дроб и дебелото черво, които, в сравнение с левкемия и други видове рак на кръвта, при които постигането на успех с терапия, базирана на лимфоцити, е по-трудно.