Най-голямата швейцарска банка UBS проучва възможността да придобие цялата или част от Credit Suisse по настояване на швейцарските регулатори, след като нейният по-малък конкурент бе изправен пред криза с доверието, съобщава Bloomberg.

Швейцарски служители настояват UBS да обмисли различни начини за справяне с проблемите на Credit Suisse. Според източници на агенцията дискусиите продължават и не е ясно дали ще се стигне до сделка.

Бордовете на директорите на двете водещи банки в Швейцария трябва да се срещнат този уикенд, за да обсъдят идеята за сливане, като разговорите ще бъдат организирани от Швейцарската национална банка и регулатора Finma, съобщава на свой ред британският вестник The Financial Times.

Целта е сделката между двете банки ще бъде обявена не по-късно от неделя вечерта. Според източника обаче ситуацията остава нестабилна и може да се промени.

Сделката, която би била постигната с посредничеството на правителството, може да реши проблемите в Credit Suisse, която шокира глобалната финансова система тази седмица, след като инвеститори продадоха нейните акции и облигации след краха на няколко по-малки американски кредитори. Подкрепата за ликвидност от Швейцарската централна банка за кратко спря спада, но пазарната драма носи риск клиенти или контрагенти да продължат да се изтеглят от банката, с последици за индустрията като цяло.

Правителството, централната банка и Finma са в тесен контакт, за да обсъдят по-нататъшни начини за стабилизиране на Credit Suisse. Изложените идеи включват отделяне на швейцарския отдел на банката и организирано сливане с UBS. Лидерите на UBS и Credit Suisse се противопоставиха на подобно организирано обединение.

UBS предпочита да се съсредоточи върху собствената си стратегия и не иска да поема рисковете, свързани с Credit Suisse, твърдят източници. Credit Suisse търси начини да спечели време за стабилизиране на ситуацията, след като получи кредитна линия от 54 милиарда долара от централната банка, допълниха събеседниците на медията.

Credit Suisse, която има зад гърба със 167-годишна история, стана най-голямата европейска банка, засегната от кризата, след като нейният най-голям инвеститор, Националната банка на Саудитска Арабия, заяви, че не може да увеличи дела си над 10% поради регулаторни ограничения.