Турската опозиция се събра в защита на задържания кмет на Истанбул в масов протест

©
Опозицията подкрепи най-масови антиправителствени демонстрации организирани от години в Турция.
Стотици хиляди хора присъстваха на протеста, свикан от лидера на опозиционната Народнорепубликанска партия (НРП) на място, този път, далеч от центъра на Истанбул. Лидерът на партията Йозгюр Йозел заяви, че на протеста са присъствали 2,2 милиона души.
"Те задържаха стотици наши деца, хиляди наши младежи... арестуваха стотици от тях“, заяви той пред тълпите.
"Те имаха само една цел в ума си- да ги сплашат, ужасят, да се уверят, че никога повече няма да излизат навън.“
Пред събралите се тълпи, той призовава за освобождаването както на Имамоглу, така и на хвърления в затвора кюрдски политик Селахатин Демирташ, бивш кандидат за президент, който след кандидатурата си веднага бе вкаран от турските власти в затвора по обвинения в тероризъм, преди девет години.
"В Турция, която предвиждаме, кандидатите за президент няма да бъдат хвърлени в затвора“, допълни водачът на опозицията.
По-рано тази седмица Йозел обяви край на нощните митинги пред кметството на Истанбул, където присъстваха стотици хиляди, докато малки групи демонстранти често влизаха в сблъсъци с полицията. Силите за сигурност използваха сълзотворен газ, водни оръдия и лютив спрей срещу демонстрантите, което Human Rights Watch описа като "неоправдана и незаконна употреба на полицейска сила“.
"Турция е изправена пред един от най-сериозните си социално-политически катаклизми от десетилетия“, заяви организацията за правата на човека.
Студентски групи и други малки групи протестиращи продължиха различни улични протести в дните след края на демонстрациите пред кметството.
Турските власти досега са арестували 1900 души през 10-те дни, откакто Имамоглу беше задържан по обвинения в корупция, преди да бъде отстранен от длъжност от турското вътрешно министерство и изпратен в строго охраняван център в Истанбул.
Много от задържаните от силите за сигурност бяха арестувани при обиски преди зори, включително и 13 журналисти. Десет фоторепортери бяха арестувани за отразяване на протестите, преди да бъдат освободени по-късно през седмицата, часове преди министърът на правосъдието Йълмаз Тунч да се срещне с репортери, предлагайки защита от мерките на Турция по отношение на свободата на печата.
Кореспондентът на BBCМарк Лоуен беше депортиран след отразяване на демонстрациите, преди президентската дирекция по комуникациите на Турция да твърди, че е бил изгонен поради липса на акредитация за пресата. Властите арестуваха и шведски журналист, който бил в Турция, за да отразява протестите. Задържани са още двама турски журналисти, както и адвокатът на Имамоглу, който по-късно беше условно освободен.
Йозел заяви пред френския ежедневник Le Monde, че съботните митинги ще станат ежеседмични в различни градове в Турция, докато партията му ще провежда подобни събирания в Истанбул всяка сряда.
"Вярваме, че арестите ще се забавят оттук нататък“, коментира той .
Той обяви пред френското издание, че е "готов да поеме риска да прекара осем до 10 години в затвора, ако е необходимо, защото ако не спрем този опит за преврат, това ще означава края на изборната урна“.