Турция и САЩ възстановяват съюза си, зетят на Ердоган се качи на самолетоносача "Джералд Форд" в Анталия
©
В маневрите участваха военни кораби, турски изтребители F-16 и американски F-18. Най-големият самолетоносач на ВМС на САЩ "Джералд Форд“ влезе в пристанището на Анталия, а американските военни поканиха Селджук Байрактар, ръководител на едноименния турски производител на бойни дронове и зет на президента Реджеп Тайип Ердоган, в символичен жест.
Ученията от миналата седмица и посещението на двупартийна делегация от Конгреса на САЩ в Турция показват, че и двете страни имат желание да възстановят дългогодишния си съюз, заявиха в интервю пред агенцията трима турски официални лица, пожелали анонимност.
В момента Анкара работи по организирането на среща между Ердоган и американския му колега Джо Байдън в кулоарите на срещата на Г-20 в Ню Делхи (9-10 септември), която ще последва срещата им на форума на НАТО в Литва миналия месец. Турция разглежда съвместното военно учение като признание от страна на Вашингтон на значението на Анкара като съюзник на НАТО в обхванат от конфликт регион, казват източниците на Bloomberg.
Миналия месец Ердоган изостави дългогодишното си противопоставяне на членството на Швеция в НАТО в опит да подобри отношенията със САЩ и да закупи произведени в Америка изтребители F-16.
Междувременно отношенията между турския президент и Владимир Путин се влошиха през последните месеци. Руският държавен глава отказа да продължи сделката за износ на зърно от черноморските пристанища на Украйна и не е обсъждал тази тема с Ердоган. Преди седмица и половина Анкара предупреди Москва за риска от повишаване на напрежението в Черно море при повторение на ситуации като принудителното спиране и проверка от руски военен кораб на сухотоварния кораб "Шукрю Окан“ (корабът е плавал за украинското пристанище Измаил под флага на Палау).
"След действията, предприети срещу кораба, руската страна беше надлежно посъветвана да избягва подобни инициативи, които биха могли да повишат напрежението в Черно море“, казват от Центъра за борба с дезинформацията, създаден под егидата на комуникационния отдел към администрацията на турския президент.
Неразрешени проблеми обаче продължават да помрачават и отношенията между САЩ и Турция. Турция остава под санкциите на САЩ за придобиването на руски противовъздушни ракетни системи С-400 през 2019 г. и беше изключена от програмата на Lockheed Martin за изтребители от пето поколение F-35, което прави покупката на допълнителни F-16 критична за нейните военновъздушни сили.
В последно време обаче, първо, по време на посещението на Володимир Зеленски на 7 юли Ердоган се съгласи да предаде на Киев група от командири от батальона "Азов“, които се намираха в Турция до завършване на военните действия в Украйна, което беше грубо нарушение на постигнатите по-рано споразумения с Москва. След това, в навечерието на срещата на върха на НАТО във Вилнюс (11-12 юли), Ердоган оттегли възраженията си срещу приемането на Швеция в Северноатлантическия алианс.