Администрацията на Доналд Тръмп обяви в понеделник, че е решила да замрази безвъзмездни средства в размер на 2,2 млрд. долара, предназначени за Харвардския университет, един от най-престижните в света, заради отказа му да приеме нейните искания като част от борбата срещу "антисемитизма“.

"Възпрепятстването на учебния процес в университетските кампуси през последните няколко години е неприемливо. Тормозът на еврейските студенти е недопустим (...) Съвместната работна група за борба с антисемитизма обявява замразяването на 2,2 млрд. долара под формата на субсидии за няколко години", се посочва в прессъобщение, публикувано от федералното министерство на образованието на САЩ.

По-рано Харвардският университет заяви, че промените в политиката, поискани от президентството на Тръмп, ще поставят "безпрецедентни изисквания“ към институцията и затова ги отхвърля.

Миналата седмица университетът получи писмо от федерална работна група, в което се посочват допълнителни изисквания за политиката, които "ще запазят финансовите отношения на Харвард с федералното правителство“.

Сред препоръките, включени в писмото на администрацията, са премахването на програмите на Харвард за разнообразието, равнопоставеността и приобщаването (DEI), забрана за използване на маски по време на протестите в кампуса, реформи в наемането и приема на базата на заслугите и намаляване на властта на преподаватели и администратори, "които са по-ангажирани с активизъм, отколкото с наука“.

"Информирахме администрацията чрез нашия юридически съветник, че няма да приемем предложеното споразумение“, заявява в изявление ректорът на Харвард Алън Гарбър, който подчертава, че "университетът няма да се откаже от своята независимост или от конституционните си права“.

"Нито едно правителство - независимо коя партия е на власт - не трябва да диктува какво да преподават частните университети, кого да приемат и наемат на работа, както и какви области на обучение и научни изследвания могат да провеждат“, заявява Гарбър.

Администрацията на Тръмп, както съобщава CNN, е заплашила много колежи в САЩ с намаляване на финансирането, ако не бъдат направени промени в училищната политика. Ходът на Харвард изглежда бележи първия случай, в който водещ университет упреква Белия дом за тези изисквания.