Съветникът по националната сигурност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп Майк Уолц обяви, че се разглеждат няколко предложения за прекратяване на войната в  Украйна. Сред тях са идеите на генерал Кийт Келог, авторът на "мирния план“, когото Тръмп обяви като свой кандидат за поста специален представител за Украйна, съобщава американският телевизионен канал CNN, като се позовава на източници.

Въпреки че конкретните подробности за стратегията все още се разработват, представители на администрацията на Тръмп вероятно ще "настояват за ранно прекратяване на огъня, за да замразят временно конфликта, докато двете страни преговарят“, обясняват събеседниците на медията.

Администрацията на новоизбрания президент на САЩ също се очаква да настоява европейските съюзници и НАТО да поемат по-голямата част от "тежестта на разходите“ за подкрепа на Украйна.

"Трябва да доведем това до отговорно заключение. Трябва да възстановим сдържането, да възстановим мира и да изпреварим тази ескалация, а не да реагираме на нея“, обясни Майк Уолц в скорошно интервю за FOX News.

Отбелязва се, че вариантите за прекратяване на войната, които Уолц обмисля, включват предложението от Кийт Келог, според което продължаването на американската военна помощ за Украйна ще зависи от участието на Киев в мирните преговори с Русия и "официалната политика на САЩ, насочена към прекратяване на огъня и разрешаване на конфликта в Украйна чрез преговори“. В същото време стремежите на Украйна да се присъедини към НАТО, според този план, ще бъдат "отложени“ за дълъг период, за да се принуди Русия да седне на масата за преговори.

Друга идея, която се обсъжда в момента, е Руската федерация да запази контрола върху окупираната територия на Украйна, а в замяна Киев да получи членство в НАТО. В същото време в орбитата на Тръмп изглежда няма много привърженици на поканата на Украйна в Алианса в близко бъдеще.

Събеседниците на CNN обаче отбелязват, че все още е "твърде рано“ да се говори каква ще бъде стратегията на екипа на Тръмп за прекратяване на войната в Украйна. Самият републиканец непрекъснато променя позицията и тактиката си на послания, особено що се отнася до външната политика. Следователно процесът на планиране по въпроса с Украйна вероятно ще бъде "нестабилен“, отбелязва един от източниците.

"Съюзниците на Тръмп, назначени на висши длъжности в националната сигурност, вече публично сигнализираха, че новоизбраният президент обмисля набор от варианти за привличане както на Русия, така и на Украйна на масата за преговори, включително някои, които противоречат на неговите изразени по-рано възгледи за конфликта“, подчертават журналистите.

По-специално, Себастиан Горка, когото Тръмп избра за един от заместниците на Уолц, наскоро нарече руския президент Владимир Путин "главорез“. Той добави, че новата администрация може да увеличи военната помощ за Украйна, за да се постигне бърз край на войната.

"Ще направя един намек, който президентът спомена: той ще каже на този убиец, бивш полковник от КГБ, главорез, който управлява Руската федерация: "Ще преговаряте сега или помощта, която сме предоставили на Украйна, ще изглежда като лудост. Ето как той ще принуди тези господа да се споразумеят, за да спрат кръвопролитията“, изрази увереност Горка.