Предложението на Брюксел за нулеви тарифи не е достатъчно, заявява президентът на САЩ, но посочва, че е отворен за сделка, ако блокът се ангажира да затвори търговския дефицит на стоки. Европейският съюз ще трябва да се ангажира да закупи американска енергия за 350 млрд. долара, за да получи облекчение от мащабните мита на Доналд Тръмп, заяви президентът на САЩ късно в понеделник, отхвърляйки предложението на Брюксел за мита "нула за нула“ за автомобили и промишлени стоки, пише европейската редакция на Politico.

Коментарите на Тръмп по време на пресконференция в Белия дом са в отговор на изявлението на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която по-рано в понеделник заяви, че ЕС е предложил да свали до нула митата на блока за автомобили и промишлени стоки, внасяни от САЩ, ако Тръмп отвърне с взаимност.

Запитан от репортер дали предложението е достатъчно, за да отстъпи, Тръмп отговори: "Не, не е.“

"Имаме дефицит с Европейския съюз в размер на 350 млрд. долара и той ще изчезне бързо“, заявява Тръмп. "Един от начините, по които той може да изчезне лесно и бързо, е, че те ще трябва да купуват от нас нашата енергия ... те могат да я купят, ние можем да свалим 350 млрд. долара за една седмица. Те трябва да купят и да се ангажират да купят подобно количество енергия“.

Предложението на Фон дер Лайен дойде, след като миналата седмица Тръмп наложи 20-процентни мита на ЕС и минимум 10-процентна такса на други търговски партньори. В отговор финансовите пазари по света загубиха трилиони долари от стойността си, като в понеделник европейските акции претърпяха най-големия си еднодневен спад от началото на пандемията от Covid-19.

"Много хора казват: "О, това, че има излишък, не означава нищо“. Според мен това означава много. Това е почти като отчет за печалбата или загубата“, коментира Тръмп.

Президентът разговаря в Овалния кабинет в понеделник заедно с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, който пътува до Вашингтон, за да проведе разговори с Тръмп и да потърси облекчение от американските мита. В коментарите си пред пресата след срещата американският президент удвои критиките си към ЕС, но посочи, че е готов да сключи сделка с блока, стига той да се ангажира да затвори търговския си дефицит със САЩ, като купува повече американска енергия.

Идеята за закупуване на американска енергия в опит да се избегнат митата не е нова. Почти веднага след преизбирането на Тръмп фон дер Лайен предложи да започнат преговори за закупуване на повече американски втечнен природен газ (LNG). Но Politico съобщи, че в отговор САЩ не са предложили никаква яснота за това как ще функционира една сделка.

В понеделник, запитан дали неговите глобални мита са тактика за преговори със силна ръка или са постоянни, Тръмп заявqwa: "Може да има постоянни мита, а може да има и преговори, защото има неща, от които се нуждаем извън митата“.

Той добавq: "Ако можем да сключим наистина справедлива сделка и добра сделка за Съединените щати, а не добра сделка за другите, това е Америка на първо място. Сега Америка е на първо място.“

По-късно по време на пресконференцията репортер попита Тръмп дали в списъка му има две или три държави, които според него са по-напреднали в намаляването на митата си, и Тръмп посочва ЕС: "Европейският съюз. Искам да кажа, че колкото и лошо да се отнасят с нас, те по същество свалиха митата си за автомобили. Предполагам, че са ги свалили до 2,5, а чувам, че може би до нула“.

Но той също така посочи, че иска ЕС да намали стандартите си, за да позволи на повече американски стоки да навлязат на неговия пазар, наричайки мерките за безопасност "немонетарни тарифи“.

"Това са тарифи, при които те поставят неща, които правят невъзможно да продадете автомобил ... те го правят толкова трудно, стандартите и тестовете“, заявява Тръмп. "Те измислят правила и разпоредби, които са създадени само по една причина: да не можете да продавате продукта си в тези държави. И ние няма да позволим това да се случи. Това се нарича немонетарни бариери.“

Като показател за това, какво е движещата сила на действията на Тръмп, президентът се връща към времето, когато митата на САЩ бяха високи.

"Знаете, че нашата страна беше най-силната от 1870 до 1913 г.“, заявява Тръмп. "Знаете ли защо? Всичко се основаваше на тарифи. Нямахме данък върху доходите. След това през 1913 г. на някой гений му хрумна идеята да обложим с данък хората в нашата страна, а не чуждите държави, които ограбват страната ни.“