Южноевропейските страни отказват да подкрепят плана на Европейската комисия за увеличаване на разходите за отбрана с помощта на достъпни заеми, опасявайки се, че това само ще влоши и без това тежкото им положение с дълговете, пише европейската редакция на Politico.

По-специално, Франция Италия и Испания са се противопоставили на плана. Съпротивата на тези страни създава сериозни пречки пред инициативата на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която се стреми да засили отбранителната самостоятелност на Европа.

Заеми или безвъзмездни средства?

Предложеният от нея пакет включва 150 млрд. евро под формата на заеми и облекчаване на фискалните правила на ЕС при извънредни обстоятелства. Основната цел е да се стимулират военните инвестиции и да се намали зависимостта на Европа от отбранителния щит на САЩ.

Липсата на консенсус обаче застрашава плана на Брюксел за доставка на допълнителни оръжия за Украйна.

"Някои страни имат сериозни съмнения относно целесъобразността или дори възможността за задлъжняване до това ниво“, заявява високопоставен служител на ЕС.

Южните страни настояват за използването на т.нар. отбранителни облигации - безвъзмездни средства, финансирани чрез съвместно заемане на средства от ЕС на финансовите пазари, които изискват единодушно одобрение от всички 27 държави членки.

"Съществува риск, който може да проправи пътя към отбранителните облигации“, коментира дипломат от ЕС.

Фон дер Лайен по-рано се въздържаше да подкрепи този подход, очаквайки възражения от страна на фискално консервативни държави като Германия и Нидерландия.

"Никакви еврооблигации“, подчерта нидерландският министър-председател Дик Шуф след последната среща на върха на ЕС.

Трети дипломат от ЕС изразява съмнение, че отхвърлянето на заемите от южните страни може да убеди консервативните държави да подкрепят отбранителните облигации.

"Ако те твърдят, че отбраната е екзистенциално предизвикателство, което оправдава общия дълг, тогава първо трябва да вземат заем“, отбелязва той.